Starcia z separatystami we wschodniej Ukrainie mają wpływ na branżę przewozów autokarowych. Serwis www.BiletyAutokarowe.pl analizuje zmiany, jakie nastąpiły na rynku w ostatnim półroczu.

Przewozy

autokarDziś autokary kierujące się na Ukrainę docierają najdalej do Kijowa. Miasto jest swoistą granicą, poza którą przejazdy są zbyt ryzykowne lub trudne dla przewoźników z Polski i reszty kontynentu. Mimo że linia Kobra jako jedyna sprzedaje bilety autokarowe na Ukrainę do bardziej oddalonych miejscowości – Charkowa i Połtawy – to ogółem oferta linii jest mniejsza niż w ubiegłym roku, przynajmniej gdy chodzi o liczbę przystanków na wschodzie kraju. Nie dojedziemy bezpośrednio do Sewastopola, Ługańska czy Doniecka.

Jednakowoż kryzys krymski pomógł w rozwinięciu połączeń pomiędzy Polską a zachodem Ukrainy. Przykarpacki Express rozpoczął przejazdy z południowej i wschodniej Polski do Czerniowców, Kołomyi, Iwano-Frankiwska, Kałusza i Lwowa. Eskana Bus zainaugurował trasę Poznań – Kijów, zwiększył częstotliwość innych przejazdów, jak również obniżył ceny biletów. Zniżki zastosował też Visitor. 17 sierpnia kolejne połączenie na Ukrainę otworzy Eastern European Travel. Nową trasę oferuje też Ecolines: z Rygi do Odessy przez Polskę; bilety na nią są dostępne wyłącznie w rezerwacji telefonicznej.

Popularność

Sprzedaż biletów na Ukrainę jest dziś o połowę większa niż w ubiegłym roku – wynika z danych serwisu www.BiletyAutokarowe.pl. Popularnością cieszą się przede wszystkim bilety z Ukrainy do Polski. Nie mamy jednak do czynienia z emigracją rodzin z terenów ogarniętych konfliktem. Sprzedają się głównie bilety dla jednej osoby – jest to związane z wyjazdami do pracy w Polsce.

Nie należy spodziewać się długotrwałego wzrostu popularności tras ukraińskich. Ruch najpewniej wróci do normy wraz z ustabilizowaniem się sytuacji w kraju.

Ceny biletów

Ceny biletów autokarowych na Ukrainę będą tym większe, z im dalszego miasta będziemy chcieli wyjechać. Do Lwowa dotrzemy z Warszawy już za 85 zł, jednak za przewóz z Wrocławia zapłacimy 120 – 140 zł. Najmniej zapłacimy za przejazdy z miejscowości bliskich granicy – nawet 50 zł. Na najdłuższych trasach zapłacimy 200-220 zł. Pamiętajmy, że ceny zmieniają się wraz z rezerwacjami kolejnych miejsc w autokarach, zaś aktualne stawki za przejazd można sprawdzić w wyszukiwarce kursów www.BiletyAutokarowe.pl.