śpiworyJeśli lubisz spędzać dużo czasu na świeżym powietrzu, preferujesz turystykę pieszą lub rowerową nad zorganizowane wczasy w ośrodku wypoczynkowym czy w pensjonacie, jedną z najciekawszych opcji noclegowych jest namiot. Współczesne namioty są lekkie i nie zajmują wiele miejsca, dzięki czemu można bez problemu podczepić je do plecaka i zabrać ze sobą na pieszą wędrówkę. Decydując się na wyprawę pod namiot, nawet jeśli jest to wyprawa letnia, prócz wspomnianego namiotu powinniśmy wyposażyć się także w matę i śpiwór. Wybór tego ostatniego elementu jest szczególnie ważny, ponieważ to właśnie śpiwory przesądzają o tym, czy nie zmarzniemy w czasie noclegu nad wodą, na leśnej polanie czy na górskim stoku.

Jeśli zastanawiasz się, jaki śpiwór wybrać, zwróć uwagę na kilka jego elementów: na materiał, z jakiego jest wykonany, na rodzaj zastosowanego wkładu wewnętrznego, a także na sposób jego wykonania. Warto pamiętać, że śpiwory na letnie wyprawy nie muszą gwarantować nie wiadomo jak wysokich parametrów, gdy chodzi o oferowaną przez nie izolację termiczną. Takie śpiwory powinny być natomiast lekkie i zajmować mało miejsca, co jest szczególnie ważne, gdy wyruszamy na pieszą wędrówkę lub planujemy dłuższą rowerową wycieczkę. Optymalnym wyborem będą śpiwory wykonane z syntetycznej tkaniny o dużej wytrzymałości tj. nylon lub poliester. Dobrze, gdy przeszycia w takich śpiworach mają wysoką wytrzymałość, co minimalizuje ryzyko szybkiego uszkodzenia ich zewnętrznej powłoki. Nietrudno o to, gdy biwakujemy pod gołym niebem, bez rozkładania namiotu. Wkład w śpiworach dedykowanych na letnie wyprawy może być wkładem syntetycznym, który co prawda nie zapewnia tak dobrej izolacji termicznej, jak wkład puchowy, ale jest znacznie od niego lżejszy i bardziej elastyczny, dzięki czemu śpiwór po złożeniu ma mniejszą objętość. Poza tym wkłady syntetyczne są bardziej odporne na wilgoć, co doceni każdy, kto biwakuje nad wodą.

Ważnym elementem wpływającym na wybór konkretnego modelu śpiwora powinien być także sposób jego wykonania i jego konstrukcja. Dobrej jakości śpiwory wyposażone są w wytrzymałe zamki błyskawiczne, które nie zacinają się w najmniej odpowiednim momencie, mają wewnętrzną kieszeń, w której można ukryć wartościowe przedmioty, a jakość ich wykonania sprawia, że wciąż będą nadawały się do użytku, nawet wtedy, gdy zmoczy nas deszcz lub gdy ulegną mocnemu zabrudzeniu. Wybór markowej konstrukcji jest pod tym względem zdecydowanie bardziej bezpieczny, ponieważ producent takiego śpiwora daje gwarancję jego wysokiej wytrzymałości.