Wśród wielu produktów kosmetycznych oferowanych na rynku niejeden klient może mieć problem z wyborem. Teoretycznie wybór jest spory. Jest masa pięknie pachnących szamponów, kolorowe mydła, jeszcze więcej różnego rodzaju wybielających past do zębów. Jednak to, co łączy większość tych produktów to silne środki czyszczące, które znajdują się
w wielu detergentach przeznaczonych do sprzątania pomieszczeń.

 

Opis składu wielu kosmetyków jest dla nas niezrozumiały. Nazwy często występują po łacinie lub w języku angielskim. Zresztą nawet gdybyśmy nazewnictwo, to na pewno nie wiedzielibyśmy, co to jest za substancja. Tymczasem wiele składników to pochodne z przemysłu petrochemicznego, nie ma w nich nic naturalnego, a od listy efektów ubocznych można dostać gęsiej skórki.

Czy zatem istnieje szansa na to, aby produkty, które chcemy zakupić były pozbawione szkodliwych substancji? W ofercie wielu sklepów znajdują się kosmetyki ekologiczne. Są to preparaty oparte na bazie tylko naturalnych substancji: olejków lub wyciągów roślinnych, które są pozyskiwane
w drodze procesów fizycznych, a nie chemicznych. W składzie kosmetyków ekologicznych nie będzie substancji nazywanej laurylosiarczanu sodu (SLS), która znajduje się w wielu środkach czyszczących. Jest odpowiedzialna np. za miękką pianę, która wytwarza się przy myciu włosów.

kosmetyki ekologiczne
Kupując kosmetyki wytwarzane według tradycyjnych receptur mamy niemal pewność, że są one kosmetykami ekologicznymi.

Certyfikat ECOCERT

Pomocą w rozróżnieniu odpowiednich kosmetyków służy certyfikat ECOCERT przyznawanym przez niezależne, międzynarodowe stowarzyszenie, które od 2002 roku zajmuje się kontrolowaniem jakości kosmetyków z rynku ekologicznego. ECOCERT wyróżnia dwa rodzaje kosmetyków: naturalne, gdzie 95% składników musi być substancjami naturalnymi, a pozostałe 5% syntetycznymi oraz kosmetyki ekologiczne, gdzie minimum 95% to składniki naturalne z czeg 50% musi pochodzić z upraw naturalnych, a nie chemicznych czy genetycznych. Przy obydwóch kategoriach surowce wykorzystywane przy tworzeniu receptury nie mogą być modyfikowane genetycznie, produkty pochodzenia zwierzęcego, ale tylko będące pochodną od istot żywych (np. mleko, miód), końcowy preparat nie może być testowany na zwierzętach etc. Stowarzyszenie wymienia kilkanaście norm, które musi spełnić dany kosmetyk, by mógł być on uznany za ekologiczny.

Trochę dobrej woli

Każdy konsument ma wybór, ale żeby go dokonać powinien być świadomy z jakimi produktami ma do czynienia. To zwykle wymaga poświęcenia więcej czasu na poczytanie artykułów oraz kilkunastu opinii. Jednak czasami warto, zwłaszcza w przypadku kosmetyków ekologicznych, których stosowanie nie tylko polepsza wygląd zewnętrzny, ale również chroni środowisko naturalne.