uśmiech

Nie wszyscy muszą wiedzieć, że nosisz aparat ortodontyczny. Rezygnacja z kawy, czerwonego wina i słodyczy to nie jedyny sposób, aby zachować białe zęby. Sprawdź, jak zadbać o piękny uśmiech, ale nie rezygnować z codziennych przyjemności.

Po pierwsze: uważaj na dietę

Nie da się ukryć – picie dużej ilości kawy i herbaty niekorzystnie działa na szkliwo. Jednak produktów barwiących zęby jest znacznie więcej: czerwone wino, kolorowe napoje, ciemne owoce czy warzywa. Do tej listy należy dołączyć jeszcze słodycze i przyprawy. Czy ograniczenie tak dużej liczby produktów ma sens? Niekoniecznie. Zamiast restrykcyjnie odkładać na bok talerza szpinak czy buraki, a w sezonie rezygnować z jagód i jeżyn – pomyśl o profesjonalnej higienizacji.

Po drugie: pamiętaj o higienizacji

Ładny uśmiech to nie tylko kwestia regularnego szczotkowania, ale również wizyt u stomatologa i higienistki. Do walki z osadem nazębnym poleca się tzw. scaling. Jest to prosty zabieg polecający na usunięciu kamienia przy pomocy narzędzi ultradźwiękowych. Po jego wykonaniu zęby są poddawane piaskowaniu (usuwanie przebarwień i drobin kamienia powstałego po scalingu za pomocą strumienia wody pod ciśnieniem z dodatkiem odpowiednio przygotowanych drobin piasku) oraz fluoryzacji (pokrycie zębów lakierem lub pianką z fluorem).

Dlaczego higienizacja jest taka ważna? – Wypolerowane szkliwo lepiej odbija światło, dzięki czemu zęby sprawiają wrażenie jaśniejszych, jednak kamień nazębny należy usuwać nie tylko ze względów estetycznych. Nagromadzony na zębach powoduje stany zapalne, nadwrażliwość, krwawienie dziąseł, a także odsłanianie szyjek zębowych, co może prowadzić do paradontozy i , w skrajnych przypadkach – utraty zębów –  zauważa lekarz dentysta Maciej Lepszy, dyrektor medyczny Scandinavian Clinic, krakowskiego centrum stomatologicznego. Nadal wielu z nas nie ma jednak pojęcia, że zabieg profesjonalnej higienizacji należy wykonywać regularnie – co 6 miesięcy, a w przypadku palenia papierosów czy nawet picia dużej ilości kawy i herbaty – przynajmniej raz na 3 miesiące.

Po trzecie: zafunduj sobie wybielanie

Poprawę estetyki naturalnego uzębienia zawdzięcza się bardzo często wybielaniu. Usunięcia przebarwień można dokonać na kilka sposobów – od past wybielających zaczynając na profesjonalnych zabiegach kończąc. Wybielanie przy pomocy nakładek wykonanych w gabinecie, daje zdecydowanie lepsze efekty w porównaniu z domowymi metodami. Jak przebiega taki zabieg, zapytaliśmy specjalistę Scandinavian Clinic: – Na początku stomatolog wykonuje wycisk gipsowy szczęki i żuchwy. Na ich podstawie technik dentystyczny w laboratorium wykonuje model dentystyczny oraz indywidualnie dopasowane nakładki. Następnie pacjent zostaje wyposażony w specjalistyczny żel wybielający, który aplikuje do żelowych nakładek samodzielnie, w domu. Przezroczystą i elastyczną nakładkę zakłada się na zęby według indywidualnych zaleceń lekarza. Jak zauważa stomatolog, efekt takiego zabiegu powinien utrzymać się przez dłuższy czas, w zależności od warunków higienicznych.

Po czwarte: wyprostuj zęby

Aparat ortodontyczny do dziś kojarzony jest ze sporymi wyrzeczeniami i… wstydem. Tymczasem sami możemy zdecydować, czy chcemy, aby aparat był widoczny czy nie. Estetyczną alternatywną dla tradycyjnych „drucików” jest aparat kryształowy. Jego zamki i ligatury są wykonane z przezroczystego materiału, co sprawia, że stapiają się niejako ze szkliwem, a to zdecydowanie zmniejsza ich widoczność. Jak zapewnia specjalista Scandinavian Clinic:  – Pacjenci zastanawiają się, czy takie aparaty nie są mniej trwałe albo skuteczne od tych metalowych. Ich zamki są jednak bardzo wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne, a efekty leczenia w żaden sposób nie odbiegają od tych, jakie uzyskamy dzięki aparatom metalowym.

Na leczenie ortodontyczne można się zdecydować praktycznie w każdym wieku. Tym bardziej, że prawidłowe ułożenie zębów wpływa nie tylko na uśmiech i komfort właściciela, ale także na profil i rysy twarzy. – Głównym powodem leczenia ortodontycznego wśród pacjentów jest chęć poprawienia estetyki uśmiechu. Nie wszyscy jednak zdajemy sobie sprawę z tego, że nieprawidłowy zgryz może powodować szereg problemów zdrowotnych, jak chociażby rozwój próchnicy i chorób przyzębia. Nieprawidłowe rozmieszczenie zębów może prowadzić do nadmiernego ich ścierania oraz problemów z przeżuwaniem – zauważa stomatolog Scandinavian Clinic.

Jak widać, marzenie o pięknym, zdrowym uśmiechu nie musi łączyć się z rezygnacją z ulubionych produktów, a leczenie ortodontyczne można przeprowadzić całkowicie dyskretnie. O tym, że stomatologia nie musi kojarzyć się z bólem i wyrzeczeniami przekonuje Scandinavian Clinic – specjalistyczne centrum stomatologiczne z Krakowa, które wyjątkowy nacisk kładzie właśnie na komfort i zadowolenie pacjentów oraz atmosferę w czasie zabiegów i oczekiwania na wizytę. Dla zapewnienia pacjentom optymalnych warunków i metod leczniczych centrum zostało wyposażone w nowoczesny sprzęt i narzędzia diagnostyczno-lecznicze. Całości dopełniają  przestronne i estetyczne wnętrza.