kule do kąpieliKażdy, kto choć raz zastosował kule do kąpieli wie, że kąpiel z nimi staje się jeszcze bardziej przyjemniejsza. W sklepach nie brakuje tego rodzaju kosmetyków, ale można je również przygotować samodzielnie. Te zrobione własnoręcznie nie umniejszają posiadanymi właściwościami aromatycznymi, nawilżającymi czy relaksującymi od tych ze sklepowych półek. A do tego są tanie i dają możliwość zastosowania rozmaitych dodatków, dostosowanych do potrzeb naszej skóry. Cały sekret kul do kąpieli tkwi w połączeniu sody oczyszczonej i kwasku cytrynowego. Po wrzuceniu do ciepłej wody musują, uwalniając przy okazji zawarte składniki pielęgnacyjne. W efekcie skóra jest nawilżona, odżywiona i wypielęgnowana.

Podstawowy przepis na kule do kąpieli ze sklepu www.mydlarniano1.pl zakłada dodanie jednej szklanki sody z ½ szklanki kwasu cytrynowego. Opcjonalnie można dodać ½ szklanki skrobi kukurydzianej, łyżeczkę olejków eterycznych, cztery łyżeczki olejów roślinnych.
Do większego naczynia wsypujemy sodę, kwasek cytrynowy oraz wybrane składniki dodatkowe. Całość mieszamy, następnie dodajemy oleje roślinne i olejki eteryczne. Podczas ugniatania masy składniki spryskujemy hydrolatem oczarowym, aż do momentu, kiedy składniki zaczną się łatwo ze sobą zlepiać. Gdy masa połączy się ze sobą, przekładamy ją do dwóch części foremek, lekko ubijając. Półkule składamy razem, mocno ściskamy, aby się złączyły, tworząc kulę do kąpieli. W przypadku trudności ze złączeniem się składników, należy zmoczyć je hydrolatem i ponownie spróbować. Gotowe formy przykrywamy ręcznikiem papierowym i odstawiamy do wyschnięcia. Dla zachowania właściwości oraz aromatu kuleczek, zaleca się ich przechowywanie w celofanowych torebkach.

Do przepisu podstawowego na kule do kąpieli, można dodać wiele składników opcjonalnych. Jednym z nich jest skrobia, która powoduje delikatne unoszenie się babek na wodzie. Aby jednak tak się stało, w recepturze nie może być olejów roślinnych. Aby nadać atrakcyjny kolor, można dodawać sproszkowane składniki, takie jak pigmenty, algi mikronizowane, glinki, a także wodne barwniki czy maceraty roślinne. W przypadku glinek i alg stosuje się proporcję 5-10 % preparaty na kg składników do kul do kąpieli, z kolei podczas wodnych barwników dodajemy jedną kroplę barwnika. Równie chętnie wykorzystywanym dodatkiem w produkcji kul do kąpieli są olejki eteryczne, które uwalniając przyjemny zapach dodatkowo nas odprężają i relaksują. W tym przypadku dodaje się 2-20 ml preparatu na kilogram surowca.