Z klasycznych much korzysta się coraz rzadziej, choć to przykre, ponieważ jest to niezwykle elegancki i funkcjonalny dodatek do każdej stylizacji. Dziś podpowiemy, jak poprawnie wiązać muchę oraz w jakich okolicznościach sprawdzi się ona najlepiej.

mucha

Klasyczne wiązanie muchy

Zanim przejdziemy do sedna podpowiemy, że w sklepach dostępne są gotowe – związane już muchy. Przypina się je specjalnymi wsuwkami do kołnierzyka. Te zwykle nabywa się w komplecie. Dla bardziej ambitnych, ceniących klasykę stylizacyjną przygotowaliśmy jednak bardzo prostą instrukcję. A oto ona:
1. Krok pierwszy – prawy i lewy koniec muszki krzyżujemy ze sobą w taki sposób, aby lewy był odrobinę dłuższy.
2. Krok drugi – lewy koniec przekładamy nad prawym – to ważne! W przeciwnym razie może się nie udać.
3. Krok trzeci – lewy koniec muszki przekładamy od dołu, przez pętelkę a następnie przeciągamy do góry i w lewo.
4. Krok czwarty – krótszy koniec zaginamy w pętelkę.
5. Krok piąty – formujemy lewą kokardkę przekładając górny koniec do dołu nad wąską częścią prawej kokardki i zakładamy z przodu, do góry.
6. Krok szósty – lewą część muszki prowadzimy dołem, z tyłu, za prawą częścią.
7. Krok siódmy – wkładamy ją w powstałą pętelkę.
8. Krok ósmy – formujemy całość muszki pociągając za końce lewej kokardki.
Skomplikowane? Tylko pozornie. Tak naprawdę wystarczy kilka prób, aby wiązanie muchy stało się prawdziwą przyjemnością. Warto pamiętać o tym, że aby naprawdę dobrze się w niej prezentować należy dostosować ją do szerokości swojej szyi. Inaczej będzie prezentowała się po prostu nieestetycznie.

Kiedy warto zakładać muchę?

Przyjęło się, że jest to dodatek bardzo elegancki, dlatego też zaleca się, aby stosować ją jedynie do garniturów zakładanych podczas dużych okoliczności, bankietów, imprez firmowych. Przed wielkim wydarzeniem bezwzględnie trzeba jednak potrenować. Samo zawiązanie muchy to bowiem dopiero pół sukcesu. Trzeba zadbać o to, aby wykonać to poprawnie. Kokarda powinna przetrwać przez całą imprezę, nie powodując przy tym dyskomfortu.

Mucha dla kobiet

Również panie w swojej eleganckiej garderobie coraz częściej posiadają unikatowe egzemplarze much. Okazuje się bowiem, że czują się w nim jeszcze dostojniej i bardziej kobieco. Mechanizm wiązania jest dokładnie taki sam, jak w podanej wyżej instrukcji. Muchy dla kobiet są jednak nieco węższe, co wynika ze zwyczajnej ludzkiej fizjologii. Panie z natury mają mniejszy obwód szyi, a co za tym idzie również jej szerokość. A i w tym wypadku swoje zastosowanie ma zasada o konieczności dostosowania muchy do rozmiaru szyi.

Zapraszamy do zapoznania się z rozszerzonym poradnikiem „Jak wiązać muchę”, który znajdą Państwo na stronie internetowej R3S