W ostatnich sezonach staliśmy się świadkami wzmożonego trendu ekologicznego. Na sklepowych półkach coraz częściej widnieją napisy o żywności czy kosmetykach naturalnych. Zanim jednak włożymy do swojego koszyka jakikolwiek z nich, warto wiedzieć, na co tak naprawdę zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że zakupiony produkt w zupełności spełni nasze oczekiwania.

Osoba wkraczająca w świat ekologii oraz naturalnych rozwiązań, może początkowo odczuwać trudności w odnalezieniu preparatu dostosowanego do osobistych oczekiwań. Na rynku bowiem możemy spotkać się z różnymi określeniami. Kosmetyki naturalne, organiczne, ekologiczne, a może wegańskie? Czy informują nas o tej samej grupie produktów, a może charakteryzują coś zgoła innego?

Na dzień dzisiejszy nadal brakuje szczegółowych obwarowań dotyczących definicji kosmetyków naturalnych. Nie ma się zatem co dziwić, że wielu producentów w pogoni za zyskiem nadużywa tego sformułowania, wypuszczając na rynek produkty „ekologiczne”. Jednak, nawet jeśli weźmiemy pod uwagę określenia „ekologiczny” i „organiczny” możemy spotkać się z pewnymi niedokładnościami. Biorąc pod uwagę względy teoretyczne, kosmetyki ekologiczne powinny pochodzić z ekologicznych upraw, organiczne zaś powinny bazować na niemodyfikowanych genetycznie składnikach pochodzenia organicznego.

Kosmetyki naturalne muszą bazować na składnikach pochodzenia naturalnego. A zatem, powinny zawierać substancje aktywne typu: masła roślinne, wyciągu roślinne, sól morską czy naturalne oleje roślinne. Problem pojawia się w sytuacji, gdy do receptury bazowej należy dodać składniki pomocnicze. Warto zatem zwracać uwagę, czy na opakowaniu wybranego specyfiku widnieje informacja o posiadaniu specjalnych certyfikatów, dających gwarancję, że wybrany produkt został stworzony w zgodzie ze środowiskiem naturalnym.

Kolejna kwestia dotyczy zastosowanego opakowania. Najczęściej kosmetyki naturalne umieszczane są w kartonikach z papieru pochodzącego z makulatury, unikają umieszczania zbędnych ulotek, ograniczając się do niezbędnych informacji na wewnętrznej stronie kartonika, a także stosując szklane słoiczki czy podlegające recyklingowi plastikowe dozowniki.

A zatem, kosmetyk o naturalnej formule musi wyróżniać się wysoką zawartością składników pochodzenia naturalnego. Jeśli dodatkowo legitymuje się niezbędnymi certyfikatami, zyskujemy absolutną pewność, że jest wolny od składników syntetycznych, na dłużej zachowując swoje unikalne właściwości. Dostępny asortyment jest na tyle szeroki, że każdy będzie w stanie znaleźć dla siebie odpowiednią propozycję. Kosmetyki do pielęgnacji ciała, twarzy, włosów, do higieny jamy ustnej, specyfiki do pielęgnacji skóry niemowląt – to tylko część produktów, jaką oferują nam producenci.