Medycyna estetyczna zyskuje coraz większą rzeszę fanów. Tyczy się to również stanowiącej jej gałąź stomatologii estetycznej. Stomatologia estetyczna w przeciwieństwie do stomatologii tradycyjnej, nie tyle leczy uzębienie, ile poprawia jego wygląd. Wśród znanych zabiegów stomatologii estetycznej czołowe miejsca zajmują: wybielanie, skaling, piaskowanie oraz licowanie zębów.

Zabieg piaskowania zębów

Piaskowanie zębów to jeden z najpopularniejszych zabiegów higienizacyjnych wykonywanych u dentysty. Stanowi on metodę czyszczenia zębów z różnego rodzaju osadów, które nagromadziły się na zębach. Wykorzystuje do tego mieszaninę minerałów, niekiedy wzbogaconą aromatem, aby zwiększyć komfort zabiegu. Piaskowanie zębów często wykonuje się po skalingu zębów, a przed ewentualnym wybielaniem zębów. Skaling to mechaniczne usuwanie kamienia nazębnego, czyli płytki bakteryjnej, która się utwardziła i rzutuje na demineralizację szkliwa, które powinno zostać zmineralizowane. Wybielanie natomiast to przywracanie zębom białego koloru za pomocą nakładek lub promieni UV. Piaskowanie nie musi, ale może wybielić zęby, choć na pewno nie zrobi tego aż tak precyzyjnie jak sam zabieg wybielania.

 

Wskazania do piaskowania zębów

Zabiegowi piaskowania zębów powinny się poddać przede wszystkim osoby, które palą papierosy oraz piją dużo kawy, herbaty i wina. Piaskowanie przyda się również osobom noszącym aparat ortodontyczny lub posiadającym krzywe uzębienie, na przykład nachodzące na siebie zęby. Zabieg wykonuje się też dla osób podatnych na przebarwienia zębów.

 

Przeciwskazania do piaskowania zębów

Zabiegowi piaskowania zębów nie powinny się poddać przede wszystkim osoby podatne na alergie, bo któryś ze składników używany przez dentystę może je podrażnić. Piaskowanie nie wpłynie korzystnie również na osoby o stanach zapalnych dziąseł i jamy ustnej. Zabiegu nie wykonuje się też dla osób cierpiących na choroby wrzodowe przewodu pokarmowego.

 

Przebieg zabiegu

Piaskowanie zębów to zabieg trwający 30 minut. Przebiega zupełnie bezboleśnie. Polega na wprowadzeniu do jamy ustnej piaskarki stomatologicznej, z której wydobywa się strumień wody między innymi z wodorowęglanem sodu i pęcherzykami powietrza, docierający do najgłębszych zakamarków uzębienia. Tutaj przeczytasz więcej o piaskowaniu zębów. Za pomocą odsysacza zbiera się gromadzący się zużyty proszek. Po zabiegu piaskowania zębów oprócz dbania o higienę jamy ustnej, należy stosować białą dietę. Biała dieta polega na odstawieniu papierosów oraz kawy, herbaty i innych napojów barwiących. Koszt zabiegu piaskowania zębów wynosi od 100 do 200 złotych w zależności od cennika gabinetu dentystycznego.