Piersi uchodzą na symbol kobiecości. Nie powinno więc dziwić, że w gronie najbardziej popularnych zabiegów estetycznych pierwsze miejsce zajmują operacje plastyczne biustu. W przeważającej liczbie polegają one na wstawieniu implantów.

Piersi

Operacje plastyczne na biuście wynikają w wielu powodów. Piersi stanowią dla kobiet ważną część ich samych. Jedne kobiety pragną powiększyć swój biust, bo na przykład matka natura nie obdarowała je hojnie. Drugie wręcz przeciwnie, chcą go pomniejszyć, bo spore gabaryty im przeszkadzają i je przeciążają. Jeszcze inne kobiety decydują się na podniesienie biustu, który wraz z wiekiem i przy wpływie kilku innych czynników opada. Operacje plastyczne piersi to jednak wymysł nie tylko dla próżnych kobiet, jak to niektórzy myślą. Implanty doskonale się sprawdzają dla kobiet chorych na nowotwory, u których dokonano zabiegu mastektomii, czyli usunięcia piersi.

 

Implanty piersi

Implanty piersi wsadza się w piersi lub w miejsce piersi podczas operacji, której dokonuje chirurg plastyczny. Implant składa się z zewnętrznej torebki, czyli pokrycia wykonanego z polimeryzowanej gumy silikonowej, które gwarantuje jego sprężystość i wytrzymałość. Dodatkowo implant posiada wewnętrzną torebkę, która zapewnia odporność na rozerwanie i zapobiega przenikaniu cząsteczek silikonu do organizmu. Wypełnienie implantu zależy już jednak od jego rodzaju. Tutaj przeczytasz więcej o implantach piersi.

 

Rodzaje implantów piersi

Implanty piersi pod względem powierzchni dzielą się na gładkie, teksturowane i tytaniczne. O ile implanty o powierzchni gładkiej uchodzą za coś przestarzałego, a implanty o powierzchni tytanicznej za nowinkę, o tyle implanty o powierzchni teksturowanej stosuje się najczęściej. Teksturowana powierzchnia implantu wpływa na wrażenie aksamitności w dotyku oraz lepsze zrastanie się z piersią. Implanty pod względem rodzaju wypełnienia dzielą się na silikon spoisty, roztwór soli fizjologicznej i ekspandery Bakera. Implanty wypełnione silikonem spoistym, bo silikon ciekły przeszedł już do historii, najlepiej imitują strukturę ciała. Implanty wypełnione roztworem soli fizjologicznej wymagają niewielkiego nacięcia, bo najpierw wkłada się implant, a następnie się go wypełnia. Implanty wypełnione ekspanderami Bakera to mieszanka silikonu i roztworu soli fizjologicznej. Implanty piersi według profilu dzielą się na profil niski, profil średni, profil wysoki i profil bardzo wysoki. Profil to miara na ile centymetrów pierś za pomocą implantu zostanie wypchnięta do przodu. Profil niski pasuje dla kobiet o szerokiej klatce piersiowej. Profil średni pasuje dla kobiet o średniej klatce piersiowej. Profil wysoki oraz bardzo wysoki pasuje natomiast dla kobiet o wąskiej klatce piersiowej.