Niewiele osób mówi o nich otwarcie ale aż 70% kobiet i 40% mężczyzn je posiadają. Mowa tu o rozstępach, które w XXI wieku stały się tematem zakazanym i wstydliwym. Istnieje mnóstwo osób, którym posiadanie białej lub czerwonej skazy na ciele przeszkadza do tego stopnia, że szukają sposobu na usunięcie rozstępów raz na zawsze.

Co to jest?

Umiejscowione głęboko w skórze zmiany, które powstają na wskutek zerwania włókien elastycznych. Ubytki w głębokich warstwach skóry pojawiają się z dwóch powodów. Pierwszym z nich jest zbyt szybki wzrost, czyli narażenie włókien na ekstremalne rozciągnięcie się lub dlatego że są słabe. Najczęściej pojawiają się u młodzieży, która albo szybko rośnie, albo szybko tyje. Usuwanie rozstępów jest trudnym zadaniem, ponieważ ich przyczyna leży głęboko we wnętrzu ciała. Na rynku dostępne są peelingi, które nie rozwiązują problemu, tylko delikatnie go maskują.

Twardy przeciwnik

Rozstępy pojawiają się również, jako efekt uboczny zmian hormonalnych. Pierwszym etapem, w którym usuwanie rozstępów jest stosunkowo łatwiejsze, jest tzw. etap zapalny. To właśnie podczas jego trwania powoli można zauważać zmiany naskórne w kolorze czerwonym. Może on potrwać aż do 2 lat. Jeśli nie podejmie się odpowiednich kroków zwalczania ich, rozstępy przejdą w drugi etap zwany zanikaniem. Organizm przez ten czas próbuje zwalczyć powstające zmiany, jednakże nie jest on w stanie wygrać i dlatego z koloru czerwonego robią się one białe. Na tym etapie usuwanie rozstępów jest nieco bardziej skomplikowane, ponieważ zerwana tkanka zamiast się regenerować, po prostu zanika.

Walka z wiatrakami

Zamiast usuwać rozstępy, lepiej i łatwiej jest utrudnić im pojawianie się. Pierwszym krokiem, jaki należy podjąć jest zadbanie o odpowiednie natłuszczenie skóry. Może w tym pomóc stosowanie odpowiednich peelingów i kremów nawilżających. Warto jest też zwrócić uwagę na tempo przybierania na wadze, ponieważ zbyt szybkie tycie sprzyja pojawianiu się czerwonych prążków. Skóra sucha jest mniej elastyczna i dlatego usuwanie rozstępów na niej jest o wiele bardziej kłopotliwe. Utrzymywanie jednej wagi, ćwiczenia fizyczne i zwracanie uwagi na spożywane pokarmy, to klucz do posiadania gładkiej skóry.

Szybka reakcja

W usuwaniu rozstępów najważniejsza jest zareagowanie na pojawiające się zmiany jak najwcześniej. Jako pierwsze można zastosować głęboko wnikające peelingi i dermabrazję. Wnikają one głęboko w warstwy skóry, stymulując uszkodzone włókna. Poprzez zniszczenie w skórze zaczyna wytwarzać się potrzebny do odnowy kolagen i elastyna. Oba zabiegi wymagają dwutygodniowej rekonwalescencji, podczas, której specjalista będzie badał, czy rany goją się w odpowiedni sposób.

Alternatywa

Ciekawą alternatywą na usuwanie rozstępów jest mezoterapia. Polega ona na wstrzykiwaniu w miejsca, w których są rozstępy koktajli regenerujących. Większość z nich jest na bazie silnych kwasów, które dobrze radzą sobie w walce z powstającymi zmianami.