jak dbać o swoją ceręW dzisiejszych czasach bardzo przejmujemy się wyglądem zewnętrznym, co wpływa również na kwestie pielęgnacji. Praktycznie każdy człowiek powinien wiedzieć, jak dbać o swoją cerę, i to nie tylko z powodów estetycznych – przede wszystkim chodzi tutaj o zachowanie wyglądu adekwatnego do wieku metrykalnego, ale i o zdrowie naszej skóry.

Twarz jest tą częścią naszego ciała, która odgrywa jedną z najistotniejszych ról. Z jednej strony pozwala nam na dodatkowe komunikowanie się za pomocą mimiki z innymi ludźmi. Z drugiej jest to również część ciała odpowiedzialna za odbiór naszej osoby przez otoczenie. Co więcej, cera twarzy jest wystawiona ciągle na szkodliwe czynniki.

Przede wszystkim rodzaj cery

Aby wiedzieć, jak dbać o swoją cerę, trzeba najpierw… ją poznać! Wiele osób nie wie, jaką cerę posiada, a mity wciąż powtarzane w społeczeństwie sprawiają, że nikt nie podejrzewa, iż np. cera tłusta może wymagać nawilżenia. Z tego powodu przede wszystkim poleca się wizytę u dermatologa albo doświadczonej, dobrze wykształconej kosmetyczki, którzy ocenią typ cery i podpowiedzą, jakie ma ona potrzeby. Co istotne, cera mieszana u jednej osoby może mieć zupełnie inne potrzeby aniżeli u innej, dlatego też ważne jest dobranie pielęgnacji adekwatnie do konkretnych, indywidualnych jej cech. Znajomość skóry jest kwestią podstawową i mówi wiele o tym, jak dbać o swoją cerę, aby nie pojawiały się na niej niedoskonałości czy nie tworzyły się zbyt szybko zmarszczki.

Wypróbuj kosmetyki

Na dobrą sprawę kosmetyki, które pasują jednej osobie o danej cerze mogą być nieadekwatne dla innej osoby – nawet jeśli jest to np. rodzeństwo czy matka i córka. Z tego powodu warto dobierać kosmetyki odpowiednio do potrzeb cery, ale i jej reakcji. Aby wiedzieć, jak dbać o swoją cerę, warto sprawdzić, jakie składniki kosmetyków będą miały na nią dobry wpływ. Na tej podstawie możemy dobrać odpowiednią pielęgnację. Dobrze jest unikać specyfików, które mają np. dużo konserwantów czy chemicznych filtrów. Znalezienie idealnego specyfiku może być więc trudne, ale w dobie produktów ekologicznych nie jest wcale niewykonalne.

Pamiętaj o regularności

Regularne dbanie o cerę jest podstawą jej pielęgnacji. Bez względu na pewno, jak będziemy dbać o swoją cerę za pomocą specyfików, nic nam nie pomoże, jeśli zapomnimy o odświeżaniu skóry oraz jej regularnym nawilżaniu. Codzienna pielęgnacja, zmywanie makijażu czy choćby zanieczyszczeń z powietrza, regularne nawilżanie skóry i jej oczyszczanie – to wszystko jest podstawą zdrowego wyglądu cery.