Już ponad 100 dzieci urodziło się w nowym Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka w Zabrzu. Na 101 dzieciaczków przypada 57 dziewczynek i 43 chłopców. Jeden z najnowocześniejszych w kraju szpitali ginekologiczno – położniczych przyjmuje pacjentki od 1 listopada.

Pierwsze urodzone w centrum dziecko to dziewczynka Laura Kamińska. Urodziła się w pierwszym dniu po otwarciu
centrum, 1 listopada 2014. W dniu porodu ważyła 3770 g i miała 54 cm.

Każde z urodzonych w centrum dzieci otrzymuje w prezencie maskotkę – misia z napisem „Urodziłem się w Zabrzu”. Miś ma z tyłu zamykaną kieszonkę przygotowaną na opaskę identyfikacyjną, którą dzieci noszą na rączce od momentu porodu. Chodzi o to, by mama miała gdzie schować opaskę np. na pamiątkę po wyjściu ze szpitala. W Centrum opieka nad kobietami jest kompleksowa. Szpital działa w  systemie „rooming-in”, matki mają ma przy sobie dziecko przez cały czas, również zaraz po urodzeniu.  Kobiety rodzące w centrum chętnie korzystają z pomocy położnych, które dokładają wszelkich starań by poród był możliwie łatwy i jak najmniej bolesny. Pacjentki Centrum chętnie korzystają ze wszystkich form znieczuleń, rodzą naturalnie lub w wodzie. „W pracy zawodowej kieruję się głównie dobrem pacjentek i to właśnie one utwierdzają mnie w przekonaniu, że moja praca jest pełna oddania, empatii i profesjonalizmu”  – mówi jedna z położnych Karolina Raczak – Moroń, która bierze udział w konkursie
POŁOŻNA NA MEDAL (http://www.poloznanamedal.pl/zwyciezcy.php).

Mamy, które urodziły w centrum chętnie korzystają także z poradni laktacyjnej. Położna Joanna Magdalińska przyznaje, że stara się zmotywować każdą mamę do karmienia dziecka piersią, nawet jeśli początki bywają trudne. „Karmienie piersią to najbardziej naturalny i sprzyjający prawidłowemu rozwojowi sposób żywienia niemowląt. Mleko matki to unikalna mieszanka zawierająca wszystko co niezbędne dla dziecka. Warto, by każda mama, która rodzi w naszym szpitalu poznała zalety karmienia naturalnego” – mówi położna.

CZKiD oferuje także szereg innych udogodnień dla pacjentek, jak konsultacje psychologiczne czy dietetyczne. Wszystkie te usługi są bezpłatne.

*****
Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka działa w ramach Szpitala Miejskiego w Zabrzu. Zajmie się nie tylko prowadzeniem ciąż, ale również leczeniem chorób kobiecych. To jedna z najnowocześniejszych placówek tego typu w Polsce.
Centrum wybudowane zostało w niespełna 15 miesięcy. Wartość  inwestycji wyniosła ok. 43 miliony złotych. Inwestycję sfinansowały władze Zabrza. Szpital Miejski w Zabrzu sp. z o.o. to miejski szpital wieloprofilowy. Powstał 4 grudnia 1961 roku. Szpital dysponuje 410 łóżkami, funkcjonuje w nim 8 oddziałów: Chorób Wewnętrznych, Neurologii, Dermatologii, Chirurgii Ogólnej, Chirurgii Urazowo – Ortopedycznej, Anestezjologii i Intensywnej Terapii Medycznej, Oddział Ginekologii i Położnictwa, Neonatologii. Przy szpitalu działają ponadto Centrum Zaopatrzenia Medycznego, Zakład Opiekuńczo – Leczniczy, a także bezpłatna Szkoła Rodzenia. W 2011 roku Szpital został wyróżniony Złotą Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego. Szpital posiada certyfikaty “Szpitala bez bólu” oraz “Szpitala promującego zdrowie”.