Opublikowany pod koniec ubiegłego roku raport WHO alarmuje, że liczba osób otyłych na świecie ciągle rośnie – w ostatnich 40-stu latach liczba osób otyłych wzrosła aż o 11 mln  i wynosi już 120 mln.

Większość naszego życia spędzamy w pracy biurowej, jeździmy samochodami, jesteśmy coraz mniej aktywni. Niezdrowe jedzenie i brak aktywności fizycznej sprawiają, że otyłość można uznać już niewątpliwie za chorobę cywilizacyjną dzisiejszych czasów. Otyłość to poważny problem zdrowotny, którego przyczyną jest zachwianie bilansu energetycznego, spowodowane przyjmowaniem większej ilości kalorii niż ich zużycie przez organizm.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) określiła wskaźnik masy ciała (BMI), według którego można ustalić, czy nasza waga jest prawidłowa, czy trzeba już zadbać o zdrowie. Podstawowym narzędziem do obliczenia BMI jest wzór:

Wskaźnik BMI można również obliczyć na kalkulatorach znajdujących się w Internecie. Wynik powyżej 25 oznacza nadwagę, 30-34,99 – otyłość I stopnia, 35-39,99 – otyłość II stopnia, więcej niż 40 – to otyłość skrajna.

Eksperci ostrzegają, że otyłość może zagrażać zdrowiu i życiu, a niestety choroba ta coraz częściej dotyka również dzieci.

Główną przyczyną otyłości jest nieprawidłowy styl życia, czyli niewłaściwa dieta, a także brak regularnego wysiłku fizycznego. O masie ciała i rozwoju otyłości decydują w największej mierze czynniki środowiskowe: złe nawyki żywieniowe, brak aktywności fizycznej, zaburzenia emocjonalne, stres, czynniki kulturowe, leki, niska masa urodzeniowa, łatwy, stały dostęp do taniej, wysoko przetworzonej żywności o znacznej zwartości tłuszczów i węglowodanów prostych – mówi dr n. med. Paweł Rajewski, Członek Rady Naukowej Herbalife Nutrition. – Elementy te są istotne na każdym etapie rozwoju człowieka, jednak szczególnie ważne są u dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Nadmiar energii dostarczany organizmowi w tym wieku może spowodować namnażanie komórek tłuszczowych, które mogą uaktywnić tendencję do otyłości w dorosłości. Otyłość w rodzinie również może mieć wpływ na dziedziczenie nadmiernej masy ciała. Nawet jednak przy udowodnionym podłożu genetycznym otyłości, stosowanie diety i aktywność fizyczna pomagają zwalczyć zbyt dużą wagę – dodaje dr Rajewski.

Jak zatem sobie pomóc, gdy przestajemy czuć się dobrze w swojej skórze, dostajemy zadyszki wchodząc po schodach na drugie piętro lub zaczynamy mieć kłopoty ze stawami? Oto kilka porad na początek.

Badania

Warto zacząć od zbadania poziomu glukozy i cholesterolu. Dobrze jest też sprawdzić poziom hormonów tarczycy, które mają wpływ na wagę. Zdarza się, że choroba tarczycy zwana niedoczynnością, powoduje tycie i nie pozwala schudnąć. Lekarz z pewnością dokładnie przeanalizuje wyniki badań i w razie konieczności wdroży właściwe leczenie.

Właściwe odżywianie

Specjaliści zalecają spożywanie 4-5 zdrowych posiłków w ciągu dnia. Warto zwrócić uwagę na to, by pożywienie miało niski indeks glikemiczny i aby porcje były niewielkie. Osoby, którym brak czasu na przygotowanie zdrowych posiłków, mogą  pomyśleć o włączeniu do diety wygodnego w przygotowaniu źródła niezbędnych składników odżywczych w formie koktajlu odżywczego Formuła 1 Herbalife Nutrition, który może zastąpić jeden posiłek. Zbilansowany skład koktajlu pomaga uzupełnić wszystkie składniki niezbędne do codziennego, prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jedna porcja dostarcza organizmowi 22 witaminy i minerały, w tym witaminy z grupy B, jak np. B1, B2, B6, B12, które wspomagają utrzymanie prawidłowego metabolizmu energetycznego raz witaminę E, selen i cynk pomagające w ochronie komórek przed stresem oksydacyjnym. Instytut Żywności
i Żywienia opracował Piramidę Zdrowego Żywienia, zgodnie z którą powinniśmy jeść codziennie co najmniej 5 porcji warzyw i owoców, również surowych, bogatych
w witaminy, błonnik i białko. Rekomendowane jest ograniczenie spożywania białego pieczywa i pszennych makaronów, które można zastąpić pieczywem pełnoziarnistym, kaszami czy makaronem razowym. Zdrowa dieta zawiera również ryby, w szczególności tłuste ryby morskie, a także chude mięso i nabiał oraz rośliny strączkowe. Zdecydowanie powinno się ograniczyć jedzenie słodyczy, zamieniając je na owoce lub soki 100% bez cukru oraz orzechy. Trzeba pamiętać również o piciu wody.

Ruch to zdrowie

Niemniej ważna w walce o utrzymanie właściwej wagi jest aktywność fizyczna. Ruszając się spalamy zbędne kalorie i dzięki temu dbamy o dobre samopoczucie, sprawność fizyczną oraz zdrowie. Nieważne jaką formę aktywności wybierzemy – może to być jazda na rowerze, bieganie lub chodzenie. Ważne, by aktywność ta była regularna.

Z doświadczenia wielu osób, które pokonały otyłość wynika, że drogą do osiągnięcia sukcesu w zachowaniu właściwej wagi i zdrowia jest konsekwencja w postępowaniu. Dlatego warto dołożyć starań, by działać zdecydowanie i systematycznie.