Na przestrzeni stuleci medycyna rozwinęła się w zaskakująco szybkim tempie. W średniowieczu średnia długość życia człowieka nie przekraczała 30-stego roku życia. Obecnie żyjemy o wiele dłużej, a wszystko to dzięki technologii oraz medycynie, która skutecznie wykorzystuje nowinki i innowacyjne technologie. Jednak w błędzie będzie ten, kto twierdzi, że medycyna osiągnęła już swój szczyt i stoi w miejscu – nadal jest wiele problemów i pomysłów, które czekają na wdrożenie i które z pewnością pomogą ludzkości w walce z licznymi chorobami czy radzeniem sobie z efektami wypadków lub urazów.

Na jakie medyczne odkrycia czeka świat?

Oto  5 odkryć medycyny na które wciąż czekamy i z którymi nadal borykają się lekarze, którzy za pomocą badań klinicznych próbują znaleźć rozwiązanie problemu:

Lek na HIV

5 odkryć medycyny na które wciąż czekamyWirus HIV niejednokrotnie pokazał swoją potęgę. Jednocześnie jest to jeden z nielicznych znanych wirusów, na które nadal nie ma skutecznej szczepionki. HIV prowadzi do rozwoju AIDS – choroby nieuleczalnej, która znacząco skraca długość życia i wpływa negatywnie na komfort i prawidłowe funkcjonowanie człowieka dotkniętego tą chorobą.

Skuteczne leczenie raka

Mimo, iż onkologia to obecnie jedna z najbardziej rozwiniętych dziedzin medycznych, nadal nie ma 100% skuteczności w walce z rakiem. Zazwyczaj pacjenci trafiają do lekarza, gdy rak jest już w nieuleczalnym stadium. Problem polega na tym, że wiele nowotworów w początkowym stadium rozwoju nie daje żadnych oznak.

Zrozumienie działania ludzkiego mózgu

Umysł ludzki to dla lekarzy nadal jedna wielka zagadka. Uczeni twierdzą, że dobrze znamy budowę ludzkiego mózgu, ale nadal nie rozumiemy, jak połączenia nerwowe sterują całym ciałem. Neurolodzy prowadzą liczne badania kliniczne w celu poznania zasady działania mózgu, co może przełożyć się w przyszłości na dużo skuteczniejsze leczenie całego organizmu.

Leczenie komórkami macierzystymi

To zupełna innowacja, która już pokazała, że jest warta rozwoju. Leczenie komórkami macierzystymi pozwala na pełną regenerację chociażby przerwanego rdzenia kręgowego. Niestety technologia nie jest jeszcze w pełni skuteczna i dopuszczona do publicznego użycia, niemniej daje ogromne szanse na powrót do pełnej sprawności zarówno osobom sparaliżowanym od urodzenia, jak i tym, które straciły sprawność fizyczną w wypadku.

Hodowanie narządów

Mrzonka, która być może w przyszłości stanie się podstawą medycyny. Obecnie lekarze bardzo często tracą pacjentów, którzy nie otrzymali na czas przeszczepu narządu. Hodowanie narządów pozwoli na wydłużenie ludzkiego życia a także skuteczną pomoc bez konieczności transplantacji organów od innych ludzi.