Przeterminowane leki, tabletki leżące bez opakowań, czy zwietrzałe syropy – tak bardzo często wyglądają domowe apteczki Polaków. W przypadku zranień, według badań przygotowanych dla marki Maxibiotic przez Ipsos, 39% ankietowanych przemywa skaleczenie wyłącznie zimną wodą. Dobrze wyposażona apteczka jest niezbędna w sytuacjach nagłych zachorowań lub urazów i powinniśmy zadbać o to, aby znalazły się w niej sprawdzone leki i opatrunki, które skutecznie pomogą nam w udzieleniu pomocy.

64% drobnych urazów i skaleczeń przytrafia się w kuchni. Każdemu z nas zdarzyło się podczas krojenia warzyw niechcący zaciąć nożem palec, uderzyć się w głowę o wiszącą półkę lub oparzyć. W takich chwilach niezwykle przydatna jest domowa apteczka wyposażona w leki pierwszej potrzeby.

Jakie środki powinny się w niej znaleźć?

W domowej apteczce przede wszystkim umieszczamy leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, które pomogą zwalczyć np. migrenę czy ból zęba, maść z antybiotykiem na drobne rany (np. Maxibiotic), która uchroni nas przed zakażeniami w przypadku zranienia lub oparzenia wywołanego np. tryskającym z patelni gorącym tłuszczem, leki przeciwhistaminowe w przypadku występowania sezonowych chorób alergicznych, leki przeciwbiegunkowe i przeciw zatruciom, syrop lub tabletki na kaszel suchy i mokry, sól fizjologiczną lub krople do przemycia oka, ziołowy środek uspokajający, a także elektrolity podawane w przypadku zagrożenia odwodnieniem.

Podstawę już mamy, ale to nie wszystko

Oprócz bazy w postaci najważniejszych leków, przy różnego rodzaju ranach będziemy potrzebować środków opatrunkowych. W naszej domowej apteczce powinny znaleźć się plastry w różnych rozmiarach, w tym plastry przeciw odciskom, bandaże, w tym też elastyczne, gazy, waty i kompresy jałowe do przykrycia rany, a także plastry rozgrzewające oraz przeciwreumatyczne. Nie zapominajmy również o niezbędnych przyborach do cięcia opatrunków i plastrów. Wyposażmy apteczkę w małe nożyczki, a także w termometr, termofor, jednorazowe rękawiczki, które zapewnią nam higienę, pęsety, agrafki i klamry opatrunkowe oraz ściereczkę do zimnych okładów, jeśli trzeba będzie schłodzić rozpaloną głowę.

Sprawdzajmy!

Do naszej domowej apteczki, którą przechowujemy w temperaturze pokojowej, powinniśmy zaglądać nie tylko w chwili skaleczenia, ale również raz na jakiś czas, aby regularnie usuwać z niej wyschnięte maści, puste opakowania czy przeterminowane leki. Pamiętajmy, że powinny się one znaleźć nie w koszu na śmieci, a specjalnym pojemniku na środki farmakologiczne, który znajdziemy w każdej aptece.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego,
bądź skontaktuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.