Jak wyglądają najnowocześniejsze sale porodowe na Śląsku? Czy porody w wodzie są bezpieczne? Jak karmić i kąpać noworodka ? Odpowiedzi na te i inne ważne pytania padną już w sobotę 30 czerwca, podczas Dni Otwartych Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka w Zabrzu.

Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka, położone przy Szpitalu Miejskim w Zabrzu, zostało oddane do użytku jesienią zeszłego roku. To obecnie jeden z najnowocześniejszych na południu Polski ośrodków ginekologiczno-położniczych. Zaplanowane na ostatnią sobotę maja Dni Otwarte to znakomita okazja by w pełni zaprezentować ofertę tego wyjątkowego miejsca.

Chcemy się pochwalić: naszymi lekarzami, położnymi, nowoczesnym sprzętem. Ale przede wszystkim wspaniałą atmosferą i życzliwością, którą otaczamy nasze pacjentki i ich dzieci – mówi Mariusz Wójtowicz, prezes Szpitala Miejskiego w Zabrzu.

Dni Otwarte dają okazję do zapoznania się z pełną ofertą Centrum. Wszyscy chętni będą mogli zwiedzić nowoczesny budynek, z bliska obejrzeć sale porodowe oraz spotkać się z lekarzami i położnymi, na co dzień pracującymi w Centrum.

Ważna częścią spotkania

będą wykłady i prezentacje, jak choćby o zaletach karmienia naturalnego czy o porodach w wodzie, jednej z najbardziej naturalnych i najpiękniejszych form porodu. – Dziecko rodzi się do wody i przez 30-40 sekund położna podtrzymuje je pod wodą. Ojciec dziecka może nagrać film z tego wydarzenia, które będzie pamiątką na całe życie. Dodatkowo kobieta rodząca do wody jest mniej zmęczona, ma większą satysfakcje z porodu, woda działa przeciwbólowo – wylicza zalety porodu w wodzie Karolina Raczak-Moroń, położna z Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka.Podczas Dni Otwartych nie zabraknie też zabawy połączonej z nauką. Przyszłe mamy będą mogły wziąć udział w konkursie na karmienie noworodka. Ojcowie – w nauce zasad prawidłowej kąpieli maluchów. Na zwycięzców obu konkursów czekają nagrody.

Swoja ofertę zaprezentuje też działająca przy Centrum Szkoła Rodzenia „Już jestem” – jedna z najlepszych tego typu placówek w regionie. Dla przyszłych mam, rodzących po raz pierwszy, zajęcia w szkole pozwalają przygotować się na to niezwykłe przeżycie. Podczas zajęć omawiany jest przebieg porodu, ćwiczenia zmniejszające ból porodowy i przyspieszające poród. Prezentowane są techniki prawidłowego oddychania w trakcie porodu, metody karmienia piersią, a także zasady właściwej opieki nad noworodkiem.

Dni Otwarte Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka w Zabrzu odbędą się w sobotę 30 maja, na terenie Szpitala Miejskiego w Zabrzu-Biskupicach (ul. Zamkowa 4). Początek o godz. 10.

W załączniku szczegółowy program imprezy.

 

***

Szpital Miejski w Zabrzu sp. z o.o. to miejski szpital wieloprofilowy. Powstał 4 grudnia 1961 roku. Szpital dysponuje 410 łóżkami, funkcjonują w nim oddziały: Chorób Wewnętrznych, Neurologii, Dermatologii, Chirurgii Ogólnej, Chirurgii Urazowo – Ortopedycznej, Anestezjologii i Intensywnej Terapii Medycznej, Oddział Rehabilitacji Ogólnoustrojowej oraz Oddział Ginekologii i Położnictwa, Neonatologii. Przy szpitalu działają ponadto Centrum Zaopatrzenia Medycznego, Zakład Opiekuńczo– Leczniczy, a także bezpłatna szkoła rodzenia. W 2011 roku Szpital został wyróżniony Złotą Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego. Szpital posiada certyfikaty “Szpitala bez bólu” oraz “Szpitala promującego zdrowie” oraz tytuł „Perły Medycyny”.