Wartość ciśnienia krwi wiele mówi o stanie zdrowia człowieka, dlatego warto je monitorować. Czasami taka potrzeba zachodzi również w przypadku najmłodszych pacjentów. Może to być nieco kłopotliwe ze względu na dużą ruchliwość dzieci oraz szczupłe ręce, co może utrudniać wykonanie badania.

Jaki ciśnieniomierz wybrać dla dziecka?

ciśnieniomierz elektroniczny dla dzieciW przypadku malucha najlepszy będzie ciśnieniomierz elektroniczny dla dzieci, który łatwiej dostosować do mniejszych rozmiarów rączki. Dla dzieci nie wybieramy modeli nadgarstkowych, a jedynie naramienne. Zanim jednak wybierzemy jakiś model, musimy zwrócić uwagę na rozmiar dołączonego mankietu. Niektóre urządzenia produkowane są w taki sposób, aby można było swobodnie wymieniać mankiet, w zależności od tego, kto akurat korzysta z aparatu. W ten sposób na jednym urządzeniu mogą badać się zarówno dzieci, jak i dorośli z dużym obwodem ramienia. Niektóre mankiety są tak malutkie, że można nimi badać nawet noworodki.

Na co zwracać uwagę?

Ciśnieniomierz elektroniczny dla dzieci nie różni się rozmiarem od innych urządzeń, różnica tkwi tylko w mankiecie, który musi być bardzo dobrze dopasowany – w przeciwnym razie nie uzyskamy prawdziwego wyniku. Jak zatem prawidłowo dobrać mankiet? Skąd będziemy wiedzieć, że ma odpowiednią wielkość? Rozmiar mankietu, jaki jest potrzebny do ciśnieniomierza elektronicznego dla dzieci dobieramy mierząc ramię dziecka w połowie – pomiędzy barkiem a łokciem. Wynik, który uzyskamy będzie oznaczał minimalny obwód, jaki możemy zastosować. Warto również pamiętać, że po założeniu musi pozostać luz na mniej więcej dwa palce (między rączką a mankietem). Mankiet musi obejmować cały obwód dziecięcego ramienia. Ważne też, aby nie uciskał dołu pachowego, ponieważ to może zaburzać normalny przepływ krwi i dawać fałszywy odczyt.

Nie bez znaczenia jest również rodzaj zastosowanego w urządzeniu zasilania. Ciśnieniomierz elektroniczny dla dzieci powinien pracować na baterię lub akumulator. Dzięki temu maluch nie zaplącze się kable, a my będziemy w stanie wykonać badanie wszędzie i niemal w każdych warunkach, np. podczas chwili spokoju przed telewizorem. Oprócz tego, takie modele są bezpieczniejsze dla dziecka. Idealnym rozwiązaniem są aparaty, w których możemy wybierać dowolnie sposób zasilania – z sieci lub za pomocą baterii. Pamiętajmy, że badanie musi odbywać się w spokoju, bez emocji oraz w bezruchu, w przeciwnym razie uzyskamy fałszywy wynik, który jest spowodowany czynnikami stresującymi lub aktywnością fizyczną.