Badania przy użyciu rezonansów medycznych są jednymi najbardziej szczegółowych metod w diagnostyce obrazowej. Na czym dokładnie polega ich działanie?

 

Badanie MRI – ang. magnetic resonance imaging, zwane także jako RM, jest metodą obrazowania medycznego, umożliwiającą bardzo dokładne przejrzenie narządów. Dzięki zastosowanym technologiom jest ono w pełni bezpieczne dla pacjenta. Rezonans magnetyczny wykorzystuje właściwości atomów, które są podstawą budowy organizmu człowieka. Dzięki umieszczeniu pacjenta w specjalnej komorze rezonansu, możliwe jest wytworzenie stałego pola magnetycznego o wysokiej energii, które oddziałuje na badanego. Bazując na właściwościach fal radiowych, rezonans magnetyczny pozwala na określenie typów i gęstości tkanek, a także na przekształcenie uzyskanych impulsów na przekrojowe obrazy narządów. W celu otrzymania bardziej szczegółowych zdjęć organów można podać pacjentowi środek kontrastujący. Oprócz tego, jakość obrazów uzależniona jest także od natężenia pola magnetycznego i liczby wykorzystywanych cewek. Najczęściej spotykane są aparaty z natężeniem wynoszącym 1,5T. W Polsce aparat o największym natężeniu wykorzystuje 7 Tesli. Więcej informacji na temat specyfikacji technicznej produktu oraz szybkości technologi cyfrowej samych aparatów tomograficznych znajdziesz na stronie: https://www.philips.pl/healthcare/solutions/magnetic-resonance

Rodzaje aparatów do MRI

Obecnie można spotkać się z dwoma rodzajami rezonansów magnetycznych. Pierwszy typ charakteryzuje się otwartą konstrukcją, dzięki której można mieć swobodny dostęp do pacjenta z każdej strony. Bardziej popularne są aparaty drugiego typu – o budowie zamkniętej. Zamknięte rezonanse charakteryzują się posiadaniem tunelu (tuby), do którego wprowadza się pacjenta umieszczonego na specjalnym ruchomym stole.

Ile kosztuje aparat do rezonansu magnetycznego?

Na całkowity koszt sprzętu medycznego ma wpływ wiele czynników. Poza ceną samego skanera wymaganego do MR1, w budżecie na zakup należy uwzględnić koszt adaptacji przestrzeni, w której będzie się znajdował aparat oraz koszt wymaganego oprogramowania. Za całość potrzebnego wyposażenia razem z aparatem trzeba będzie zapłacić ok. 3-5 mln. złotych.