Dla wielu osób, które nie mają problemów z nadwagą (lub tak im się tylko wydaje) dieta odchudzająca to odległa i mało interesująca mrzonka. Tymczasem, masowość i komercjalizacja przemysłu spożywczego jest przyczyną rosnącego problemu otyłości. Bezrefleksyjnie przygotowywane posiłki i kupowane od niechcenia przekąski na dłuższą metę rujnują nie tylko naszą sylwetkę, ale także zdrowie.

Od niedawna popularne stało się określenie „skinny fat” określające osobę szczupłą, której ciało mimo pozornej szczupłości zawiera więcej tłuszczu niż mięśni. Ktoś taki w niesprzyjających warunkach (zmiana trybu na siedzący, rozregulowanie diety, procesy starzenia) zacznie dość szybko przybierać na wadze. Jeśli podejrzewasz siebie o bycie skinny fat, zainteresuj się pojęciem „zbilansowana dieta”.

Jak podają różne źródła, spośród dostępnych na rynku napojów ok 70% jest dosładzane wysokokalorycznymi cukrami, znacząco przyczyniającymi się do przybierania na wadze. Także tradycyjne „polskie” potrawy jak zabielane śmietaną zupy, smażone mięso i ziemniaki będące podstawą dań obiadowych powodują niechciany przyrost wagi. Zdrowe odżywianie będzie nieuchronnie wiązało się z ograniczeniem spożycia znanych i lubianych potraw – ograniczenie nie równa się jednak z całkowitą z ich rezygnacją

By utrzymać właściwe BMI i uniknąć problemów zdrowotnych związanych z nadwagą należy przede wszystkim w sposób świadomy planować swoje posiłki. Skuteczna dieta to po prostu dieta zbilansowana. W dobie Internetu, zdobycie informacji o zapotrzebowaniu energetycznym, zawartości cukru w produktach, czy kaloryczności najpopularniejszych potraw jest banalne. Tym, co powstrzymuje większość ludzi od zmiany niewłaściwych nawyków żywieniowych jest zwyczajne rozleniwienie, także umysłowe. Popularne przekonanie że wystarczy mniej jeść (wciąż tych samych produktów), nie sprawdza się, więc winą za własną nadwagę obarcza się „geny”. Z jednej strony mamy zatem do czynienia z epidemią otyłości, z drugiej – rosnącym problemem zaburzeń odżywiania u młodych osób.

Biorąc pod uwagę, że wraz z wiekiem procesy metaboliczne ulegają spowolnieniu, a wykształcona w dzieciństwie preferencja potraw słodkich i słonych nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej wagi, w każdym momencie życia warto rozważyć wprowadzenie nowych nawyków żywieniowych. Skuteczna dieta nie musi być odchudzająca, aby przyniosła pozytywne efekty zdrowotne.

Jest wiele strategii zdrowego żywienia, opierających się na różnych badaniach, doniesieniach naukowych i poglądach natury bardziej idealistycznej. Tylko od naszej świadomości i dobrej woli zależy, którą z nich wybierzemy. Dietetycy Dietmap oferują zbilansowane diety wraz z intuicyjnym programem do zarządzanie planem żywieniowym.

dukan-8