Zdarza się, że kiedy przychodzisz z pracy twoje nogi są opuchnięte, obolałe i masz wrażenie, jakby ważyły więcej niż zazwyczaj? Uczucie ciężkich nóg to problem, który dotyka nie tylko osoby pracujące na stojąco, ale także sportowców, pracowników biurowych, czy osoby starsze. Krótki odpoczynek od stania nie będzie efektywny w walce z bólem. Jak zatem pokonać uczucie ciężkich nóg? Podpowiadamy.

Ból i zmęczenie nóg mają różne podłoża. Czasem odpowiadają za to urazy, a czasem źle dobrane obuwie. Uczucie ciężkich nóg, bo o nim mowa, może być dolegliwością spowodowaną przeciążeniem kończyn, które jest następstwem np. forsującej pieszej wycieczki czy siedzenia przez długi czas w jednej z pozycji. Co robić, gdy nogi po całym dniu są opuchnięte, ciężkie i obolałe?

Nawadniaj się!

Płyny, które wchłania nasze ciało nie tylko wypłukują związki toksyczne, ale przede wszystkim wpływają na ogólne oczyszczenie całego organizmu. Picie dużej ilości wody niegazowanej lub zielonej herbaty pomaga w nawadnianiu ciała, ułatwiając w ten sposób eliminację tłuszczy i związków toksycznych, które przyczyniają się do uczucia ociężałych nóg.

Trzymaj nogi w górze!  

Nasze nogi noszą nas przez cały dzień. Po pracowitym dniu potrzebują relaksu i odpoczynku – możemy im to zagwarantować w warunkach domowych. Warto zaufać metodzie przekazywanej z pokolenia na pokolenie, wystarczy odpoczywać w pozycji z lekko uniesionym nogami do góry. W prosty sposób pobudzimy cyrkulację płynów w organizmie. Wieczorem, przed snem zalecany jest kilkunastominutowy odpoczynek z nogami uniesionymi wysoko do góry.

Ochrona to podstawa

Na dolegliwość ciężkich nóg może mieć wpływ źle dobrane obuwie. Za wysokie obcasy, w pełni zabudowane buty to dyskomfort dla naszych kończyn. Dlatego stawiajmy na wygodę i niskie, najwyżej dwucentymetrowe obcasy. Dbajmy również o to, by nie nosić zbyt obcisłych rajstop lub ciasnych skarpet, które niekorzystnie wpływają na krążenie krwi. Warto zainwestować w rajstopy przeciwobrzękowe lub relaksujące.

Nie zapominaj o aktywności fizycznej

Zróżnicowany wysiłek fizyczny, podczas którego ćwiczymy poszczególne partie mięśni i stawów przyczynia się do prawidłowego przepływu krwi. Pamiętajmy jednak, by ćwiczenia nie były zbyt obciążające, najlepiej wybrać zajęcia na basenie np. pływanie, jazdę na rowerze, jogging lub nordic walking. Słuchajmy swojego ciała i dostosowujmy wykonywane ćwiczenia do własnych możliwości. Co więcej – chcąc zachować sprawne stawy, warto skorzystać z suplementów diety przeznaczonych do ich kompleksowej ochrony. Sięgnijmy po preparaty z kolagenem np. 4Flex (innowacyjny preparat zawierający unikalny kolagen Fortigel®).

Pamiętaj o relaksie

Stres, życie w szybkim tempie, praca pod presją czasu znacznie pogarsza nasze samopoczucie i może być przyczyną wielu dolegliwości, w tym również nadwagi, która bardzo obciąża nasze nogi. Stanowią one podporę dla całego ciała, dlatego pozwólmy sobie na relaks. Codziennie poświęćmy chwilę na masaż nóg – masujmy je okrężnymi ruchami zaczynając od stóp, kończąc na udach. Taki zabieg przywraca prawidłowy obieg limfy, która przyczynia się do uczucia ciężkich nóg.