Biegunka jest reakcją obronną naszego organizmu między innymi wobec ataku toksycznych substancji, sytuacji stresowych, czy reakcji alergicznej. Przed jej niespodziewanym przebiegiem i nieprzyjemnymi konsekwencjami możemy chronić się różnymi sposobami. Najważniejsze to nie lekceważyć problemu, który może doprowadzić nasz organizm do odwodnienia i do zaburzeń gospodarki elektrolitowej. Co powinniśmy wiedzieć na wypadek tej przykrej niespodzianki? Oto kilka cennych wskazówek.

Jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie marki Tasectan[1] ponad ¾ ankietowanych rodziców (76%) podczas biegunki podaje swoim dzieciom probiotyki, a także dba o odpowiednie nawodnienie małego organizmu (75%). Ponadto 69% badanych serwuje pociechom lekkostrawne posiłki, a 65% podaje preparaty na zatrzymanie biegunki. Z kolei 63% uzupełnia elektrolity.

Nawodnienie

Zgodnie z przytoczoną analizą rodzice starają się dbać o to, by nie dopuścić do odwodnienia organizmu, które zwłaszcza wśród dzieci postępuje bardzo szybko. Nawodnienie to faktycznie najważniejszy element kuracji w trakcie biegunki.    Pamiętajmy jednak o tym, aby woda była czysta – przegotowana lub butelkowa. W czasie leczenia lepiej unikać kranówki oraz wszelkich płynów przyrządzonych przy jej użyciu. Odradza się także spożywania soków oraz słodkich napojów gazowanych. „Ściągają” one bowiem wodę z krwiobiegu do przewodu pokarmowego, zwiększając przy tym ilość wydalanych płynów.

Dieta

Kiedy dopadnie nas biegunka konieczne jest wyeliminowanie z diety nie tylko napojów, ale także żywności, która może być skażona drobnoustrojami chorobotwórczymi. Chodzi tu o wszelkie surowe produkty, takie jak owoce, warzywa i mięso, a także produkty mleczne. W przypadku tych pierwszych dopuszczalne są tylko te, które można obrać ze skórki (np. banan). Z kolei mięso lub ryby należy spożywać po pełnej obróbce termicznej. Surowe mleko i jego pochodne, które nie zostały poddane pasteryzacji, mogą potęgować rozwolnienie, dlatego w czasie biegunki powinniśmy wykluczyć je z diety. Podobnie jak produkty pełnoziarniste, które powszechnie uchodzą za zdrowe. Zawarty w nich błonnik może niestety nasilać biegunkę. Dlatego na czas walki z chorobą warto zastąpić je np. sucharkami lub krakersami, które dodadzą nam energii, a zawarta w nich sól zatrzyma wodę w organizmie.

Szybka pomoc

Jak wskazało 65% badanych rodziców, podczas biegunki warto jak najszybciej zastosować preparaty antybiegunkowe. W przypadku dzieci, wybór środka przeciwbiegunkowego jest kluczowy. Musimy go podać szybko i bezproblemowo, tak aby maluch chciał go przyjąć. Dobrym przykładem jest tutaj Tasectan, który można stosować u niemowląt już od 3 m-ca życia. Jest całkowicie bezsmakowy, dostępny w formie małych saszetek, których zawartość można rozpuścić w łyżce wody. Badania potwierdziły, że Tasectan łagodzi objawy biegunki już po 12 godzinach leczenia. Preparat dostępny jest także w formie kapsułek dla dorosłych.

Dodatkowe informacje:

TASECTAN – innowacyjny wyrób medyczny, który dzięki zastosowaniu unikalnego, potrójnego mechanizmu działania – NEO –  szybko rozwiązuje problem biegunki.

Formuła NEO zapewnia kompleksowe działanie na błonę jelita:

  • NEUTRALIZUJE białka odpowiedzialne za powstawanie stanu zapalnego
  • ELIMINUJE toksyny i patogeny, nie zaburza motoryki układu pokarmowego (nie powoduje zaparć)
  • OCHRANIA śluzówkę jelit przez tworzenie specjalnej powłoki, a ponadto ma właściwości ściągające

Badania potwierdziły, że Tasectan łagodzi objawy biegunki u dzieci i dorosłych już po 12 godzinach leczenia. Jest bezpieczny do stosowania nawet u niemowląt i dorosłych, którzy cierpią na przewlekłe dolegliwości i nie mogą sobie pozwolić na działania niepożądane np. takie jak zaparcia. Nie wchłania się z przewodu pokarmowego i nie wpływa na motorykę jelit.

Dostępny jest w formie kapsułek dla dorosłych i saszetek dla dzieci.

Więcej informacji na: www.tasectan.pl

[1] Badanie ilościowe realizowane techniką CAWI wśród matek dzieci w wieku 3-10 lat. Badanie zrealizowane przez agencję badawczą Zymetria na zlecenie Valeant Sp. z o.o., dystrybutora marki Tasectan.