Promieniowanie rentgenowskie od lat z powodzeniem wykorzystuje się w diagnostyce. Jedną z najczęściej wykonywanych procedur radiologicznych jest bez wątpienia rentgen zębów, ale nawet tak popularne w naszym kraju prześwietlenie może nieść ze sobą pewne ryzyko.

Rentgen zębów to obecnie procedura, którą wykonuje się standardowo w wielu gabinetach stomatologicznych. Tego typu prześwietlenie nie tylko pozwala ustalić przyczynę bólu, ale często pomaga również określić skuteczność przeprowadzonego wcześniej zabiegu i oszacować ewentualną konieczność zastosowania bardziej inwazyjnych metod leczenia, np. leczenia kanałowego. Prześwietlenie zęba stosuje się zresztą nie tylko w celach diagnostycznych oraz kontrolnych, ale czasami wykonuje się je również w trakcie przeprowadzania niektórych zabiegów, np. podczas usuwania zęba.

Rentgen zębów może szkodzić?

Wiele osób boi się szkodliwego działania promieniowania RTG. Co prawda w przypadku rentgenu zębów, jego dawka jest stosunkowo niewielka (wynosi około 0.1 mGy), a poza tym prześwietlenie skierowane jest miejscowo, ale mimo wszystko rentgen jest niewskazany w przypadku ciężarnych kobiet, gdyż może spowodować różnego rodzaju wady u narodzonego dziecka (np. ciężki niedorozwój umysłowy). Poza tym wystawienie rozwijającego się dziecka na działanie rentgenu może doprowadzić do rozwoju wad wrodzonych poszczególnych narządów, a tym samym poronienia albo śmierci malucha w łonie matki. Istnieje również niewielka szansa na zainicjowanie rozwoju nowotworu, który ujawni się w ciągu pierwszych 20 lat życia dziecka.

Kobiety brzemienne nie powinny poddawać się rentgenowi, chyba że jest to absolutnie niezbędne i może uratować ich zdrowie lub życie. W takiej sytuacji należy jednak wybrać właściwą technikę badania, gabinet z aparatem RTG najnowszej generacji oraz zastosować osłony osobiste na okolicę brzucha i miednicy. Warto zaznaczyć, że ryzyko wystąpienia powikłań zależy nie tylko od dawki pochłoniętego promieniowania, ale również od samego czasu trwania ciąży: największa szansa na to istnieje w przypadku badań wykonanych między trzecim i ósmym tygodniem ciąży (to właśnie wtedy zaczynają się tworzyć układy i narządy kluczowe dla rozwoju dziecka), mniejsza w drugim trymestrze, zaś najmniejsza w trzecim.

Rentgen zębów powoduje raka?

Kilka lat temu globalne poruszenie wywołała publikacja badań w czasopiśmie „Cancer”. Wynikało z niej, że nawet wykonany raz w roku rentgen zębów niemal trzykrotnie zwiększa możliwość wystąpienia niezłośliwego nowotworu mózgu, czyli oponiaka. Część ekspertów wykluczyła jednak istnienie podobnej korelacji, zaś opublikowanym badaniom zarzuciła źle dobraną metodologię. Na podkreślenie zasługuje również fakt, że obecnie nowoczesna aparatura emituje dużo mniejsze promieniowanie niż podobne urządzenia w przeszłości.

best-dentist-bangalore-694654_1280