Kleszcze u psa i kota

 

Wszystkie zwierzęta domowe, które chociażby okazjonalnie przebywają poza domem są narażone na ukąszenia owadów i pasożytów, które mogą wywołać niebezpieczne choroby. Wśród ektopasożytów zagrażających zdrowiu naszych pupili najczęściej spotykane są kleszcze. O tym jak rozpoznać zarażenie bakteriologiczne oraz w jaki sposób ustrzec zwierzaki przed nieproszonymi gośćmi opowiada ekspert ds. żywienia Anna Głowacka, współpracująca ze Sklepem Zoologicznym Psia Kość.

 

Groźne pasożyty

Na świecie występuje około 850 gatunków kleszczy, z czego w Polsce można spotkać ponad 20 z nich. Ryzyko zagnieżdżenia się kleszcza w skórze naszego zwierzaka pojawia się już wczesną wiosną i trwa do później jesieni. Pasożyty pojawiają się nie tylko w lesie czy na polanie, ale także w miejskim parku i trawniku. W ostatnich latach coraz więcej mówi się o tragicznych konsekwencjach chorób przenoszonych przez kleszcze – z tego względu tak ważne jest odpowiednie zabezpieczenie naszych pupili przez tymi pasożytami.

Kleszcze z łatwością przedostają się na ciało swojej potencjalnej ofiary, gdyż każdy osobnik posiada specjalny organ pozwalający wyczuć ciepło, zapach i wilgoć. Miejscami szczególnie narażonymi na atak pasożytów są: pachwiny, skóra głowy, szyja i kark naszego pupila. Po zainstalowaniu się na ciele zwierzęcia, kleszcz wwierca w jego skórę swój aparat gębowy i ssie krew, wpuszczając jednocześnie do organizmu toksyny oraz substancje zapobiegające krzepnięciu krwi. Cały proces jest bezbolesny dla ofiary, gdyż ślina kleszcza zawiera składniki działające znieczulająco. To tez powoduje, że pies czy kot nie czuje obecności pasożyta i nie drapie się w miejscu ukąszenia, przez co człowiekowi trudno jest się rozpoznać, że dzieje się coś niepokojącego. Opiekunowie często orientują się, że zwierzęciu grozi niebezpieczeństwo, dopiero gdy u zwierzaka występują konkretne objawy zakażenia chorobowego – wyjaśnia Anna Głowacka ze Sklepu Zoologicznego Psia Kość.

 

Choroby przenoszone przez kleszcze:

  • Borelioza: pierwszym objawem zakażenia jest krostka pojawiająca się miejscu ukąszenia, która z biegiem czasu rozszerza się przybierając postać czerwonego pierścienia (tzw. rumienia wędrującego). Jest to bardzo trudne do dostrzeżenia, szczególnie w przypadku zwierząt z gęstą sierścią. Zmianom skórnym towarzyszy stan podgorączkowy, apatia, brak apetytu. Nieleczona choroba grozi m.in. zaburzeniami neurologicznymi, zapaleniami stawów kolanowych i łokciowych, ślepotą, paraliżem, niedowładem oraz zaburzeniami psychicznymi.
  • Babeszjoza: występuje głównie u psów, choć mogą się nią zarazić także koty. Za chorobę odpowiedzialne są pierwotniaki, które kleszcz wpuszcza do organizmu zwierzęcia. Pasożyty niszczą czerwone krwinki, co w konsekwencji prowadzi do krańcowej anemii, uszkodzeń wątroby i nerek. Śmierć zwierzaka może nastąpić nawet w kilka dni od zarażenia. Chorobie towarzyszy gorączka, brak apetytu, czasami wymioty i utrata wagi.
  • Haemobartonelloza: zakażenie tą popularną chorobą może nastąpić w wyniku ukąszenia kleszczy, komarów, pcheł i wszy. Bakterie atakują czerwone krwinki i doprowadzają do ich rozpadu oraz uniemożliwiają powstawanie nowych erytrocytów. Najważniejsze objawy to utrata apetytu oraz wagi, apatia i czasami żółtaczka.
  • Kleszczowe zapalenie mózgu: do najważniejszych objawów zakażenia należą podwyższona temperatura, zmęczenie, brak apetytu, apatia. Nieleczona choroba może prowadzić do zaniku mięśni.

Preparaty antykleszczowe

Z tego względu warto postarać się o odpowiednie zabezpieczenie przeciwkleszczowe. Na rynku dostępne są specjalne obroże dla psów i obroże dla kotów, jak również krople i spraye. Podczas wiosny i lata warto co kilka dni uważnie przyjrzeć się sierści i skórze naszych pupili. Jeżeli zauważymy kleszcza, należy go jak najszybciej usunąć. Im krócej pasożyt będzie przebywał w organizmie naszego pupila, tym mniejsze ryzyko załapania choroby. Kleszcze można usuwać samodzielnie, poprzez odpowiednie wykręcenie, za pomocą specjalnej pęsety lub igły. Wbrew powszechnym opiniom, nie wolno smarować kleszcza oliwą, masłem, naftą czy wazeliną! Takie działanie potęguje tylko ryzyko zarażenia zwierzaka chorobą – radzi ekspertka. Jeżeli jednak nie wierzymy w nasze możliwości, lepiej będzie oddać psa lub kota w ręce lekarza weterynarii, który szybko i sprawnie uwolni naszego zwierzaka od nieproszonego gościa.

 

Zobacz wszytskie preparaty przeciw kleszczom dla kotów

Zobacz wszytskie preparaty przeciw kleszczom dla psów

 

Odpowiednia ochrona

Kleszcze to pasożyty, które mogą przenosić groźne dla organizmów ssaków choroby i bakterie. W wielu przypadkach leczenie zakażeń odkleszczowych wiąże się z długotrwałą terapią i kuracją przy pomocy antybiotyków. Nie wolno bagatelizować objawów zarażenia, gdyż nasza obojętność może doprowadzić nawet do śmierci ukochanego pupila.Najbliższe lato może okazać się szczególnie niebezpieczne – brak zimy, wczesna wiosna, duża ilość opadów i stosunkowo wysokie temperatury sprawiają, że w tym roku możemy spodziewać się dużego rozmnożenia się kleszczy – podsumowuje Anna Głowacka.

 

 

Więcej artykułów czytaj tutaj

Psia Kość – Internetowy Sklep Zoologiczny