W niedzielę 12 października w Szpitalu Miejskim w Zabrzu, w ramach akcji Ratujemy Życie,będzie można zarejestrować się jako dawca szpiku oraz oddać krew.

Co roku w Polsce 12 tysięcy osób zapada na białaczkę i inne choroby układu krwiotwórczego. Szansa na znalezienie niespokrewnionego dawcy to zaledwie 1 do 1 000 000. Tymczasem w Polsce jest zarejestrowanych ok. 500 tys. potencjalnych dawców szpiku, w Niemczech – kilka milionów.

Dzięki akcji Ratujemy Życie Szpital Miejski w Zabrzu chce choć trochę poprawić te statystyki. 12 października na terenie placówki przy ul. Zamkowej 4 w specjalnym ambulansie będzie można oddać krew, a na terenie przychodni przyszpitalnych zarejestrować się jako dawca szpiku. Lekarze postarają się odpowiedzieć na wszystkie pytania zainteresowanych.

Aby zostać wpisanym do rejestru dawców, wystarczy oddać 12 mililitrów krwi i porozmawiać z lekarzem. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, zostaniemy zarejestrowani w bazie Poltransplantu. Stąd droga do oddania szpiku jest jeszcze daleka, bo tylko absolutna zgodność tkankowa dawcy i biorcy może temu drugiemu uratować życie.

– Często, gdy dotyka kogoś bliskiego tak straszna choroba jak białaczka mówimy „jak mi go szkoda”. Jednak same słowa nie wystarczą. Zgłaszając się do rejestru dawców szpiku dajemy nadzieję osobom chorym na wyleczenie. Znalezienie idealnego dawcy jest trudne, ale możliwe. Ważne, by tych potencjalnych dawców było jak najwięcej – mówi Marcin Kupka, pracownik Szpitala Miejskiego w Zabrzu, pomysłodawca akcji.

Oddanie szpiku zazwyczaj polega na pobraniu krwi, po wcześniejszej stymulacji farmakologicznej. Krew pobierana z jednej ręki, przechodzi przez separator, gdzie oddzielane są komórki szpiku, a następnie wraca do drugiej ręki, dawca po zakończonym zabiegu może udać się do domu. Drugą metodą obecnie rzadziej stosowaną jest pobranie szpiku z talerza kości biodrowej, przeprowadza go się w znieczuleniu ogólnym za pomocą igły punkcyjnej, wtedy pobierane jest około 1 litra mieszanki składającej się z krwi i szpiku kostnego. Decyzja o wyborze jednej z poniższych metod uzależniona jest od stanu zdrowia i preferencji chorego na białaczkę pacjenta. W miarę możliwości bierze się pod uwagę życzenia dawcy.

Może się okazać, że przez całe życie potencjalny dawca nie zostanie dawcą szpiku kostnego, ponieważ żaden chory nie będzie miał takich samych cech zgodności tkankowych. – Jeśli znajdzie się chory potrzebujący szpiku, a w bazie jest osoba, której szpik jest zgodny, to uruchamia się procedurę ostatecznej kwalifikacji dawcy i pobrania materiału do transplantacji, dlatego decyzja o byciu dawcą szpiku musi być w pełni przemyślana – zaznacza Ewelina Kocur koordynator ds. promocji zdrowia w Szpitalu Miejskim w Zabrzu.

Warto jednak pamiętać że oddanie szpiku wykluczają choroby nowotworowe, choroby serca, choroby krwi, choroby neurologiczne, choroby autoimmunologiczne, cukrzyca, łuszczyca, wirusowe zapalenie wątroby, nosicielstwo wirusów, czasowo na okres 6 miesięcy zabiegi operacyjne, tatuaże, przekłucia części ciała i okres ciąży na około półtora roku.

Akcja Ratujemy Życie odbędzie się w niedzielę 12 października na terenie Szpitala Miejskiego w Zabrzu, przy ul. Zamkowej 4, w godz. od 11. od 15. Organizatorami akcji są Szpital Miejski w Zabrzu, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa oraz Fundację Iskierka. Wydarzenie patronatem objął Górnik Zabrze S.S.A.

***
Szpital Miejski w Zabrzu sp. z o.o. to miejski szpital wieloprofilowy. Powstał 4 grudnia 1961 roku. Szpital dysponuje 410 łóżkami, funkcjonują w nim oddziały: Chorób Wewnętrznych, Neurologii, Dermatologii, Chirurgii Ogólnej, Chirurgii Urazowo – Ortopedycznej, Anestezjologii i Intensywnej Terapii Medycznej, Oddział Rehabilitacji Ogólnoustrojowej oraz Oddział Ginekologii i Położnictwa, Neonatologii. Przy szpitalu działają ponadto Centrum Zaopatrzenia Medycznego, Zakład Opiekuńczo– Leczniczy, a także bezpłatna szkoła rodzenia. W 2011 roku Szpital został wyróżniony Złotą Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego. Szpital posiada certyfikaty “Szpitala bez bólu” oraz “Szpitala promującego zdrowie”.