Osoby starsze na pewnym etapie życia potrzebują pomocy w codziennych czynnościach. Bardzo trudno jest im pogodzić się z faktem, że nie są już na tyle samodzielne, aby móc samemu zadbać o siebie – przyrządzić sobie posiłki, zrobić zakupy czy po prostu wykonać poranną i wieczorną toaletę. Nie można jednak jednoznacznie stwierdzić, kiedy jest ten czas, że senior będzie zmuszony przyjąć pomoc rodziny lub zupełnie obcych sobie osób.

 

Samodzielność osoby starszej

Starzeniu się organizmu towarzyszy proces postępującego upośledzenia jego funkcji życiowych. Traci on jednocześnie zdolności adaptacyjne do zmian środowiskowych. U jednych obserwuje się te zmiany stosunkowo wcześnie, podczas gdy u innych są one znacznie słabsze i osoba starsza jest w stanie pełni funkcjonować jeszcze w podeszłym wieku.

Aby móc stwierdzić, kiedy osoba starsza przestaje być samodzielna i nie radzi sobie z codziennymi czynnościami i obowiązkami, konieczna jest jej obserwacja. Sygnałem, który wskazuje na to, że wymaga ona wzmożonej opieki, jest m.in. trudność w poruszaniu się. Niepojącym symptomem są problemy z pamięcią, nie może sobie przypomnieć, gdzie położyła książkę lub okulary, a także nie pamięta o regularnym przyjmowaniu leków. Dla rodziny jest to moment, w którym musi podjąć niezwykle trudną i ważną decyzję – samemu zapewnić osobie starszej opiekę, dzieląc się obowiązkami czy skorzystać ze wsparcia, jakie oferuje dom seniora, którego przykładem jest domseniora24.pl.

Pomoc dla dobra osoby starszej

Utrata samodzielności nie jest równoznaczna z chorobą. Nie zawsze problemy zdrowotne przekładają się na trudności z radzeniem sobie z codziennymi obowiązkami. Trzeba jednak mieć na uwadze, że problemy z wejściem po schodach w kolejnych latach przerodzić się mogą w problemy ze wstaniem z łóżka i pójściem do toalety. Nie każdy ma możliwość w takiej sytuacji zapewnić całodzienną opiekę swoim bliskim.

W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem dla osoby starszej o ograniczonej samodzielności są mazowieckie domy seniora. Położony w otoczeniu przyrody domseniora24.pl zapewnia całodobową opiekę oraz wsparcie rehabilitantów i terapeutów. Ponadto podopieczni mają do dyspozycji trzyosobowe pokoje z własną łazienką, co ma zapewnić im dogodne warunki do życia.