Masaż na ogół jest kojarzony z leżeniem na brzuchu i przyjemnym dotykiem specjalisty w okolicach szyi i pleców, przynajmniej tak to jest nam pokazywane w filmach lub reklamach. A tak naprawdę metodyk masażu jak i ich rodzajów jest mnóstwo i każdy służy czemuś innemu. Porównamy i rozróżnimy masaż leczniczy oraz relaksacyjny, żeby wiedzieć, na co się piszemy.

Masaż relaksacyjny w zasadzie potrzebny jest do rozluźnienia mięśni, orzeźwienia stanu całego organizmu. Masaż relaksacyjny jest dobry dla tych ludzi, którzy pracują fizycznie i umysłowo, a takich jest większość, którzy stale doświadczają na sobie stres psychiczny i emocjonalny, a w niektórych przypadkach nawet są przeciążeni dawkami stresu.

Masaż relaksacyjny jest niezbędny przy długoterminowym przeciążeniu mięśni i nerwów, zmęczeniu, bezsenności oraz przy stanie astenicznym. Taka procedura uruchamia wewnętrzne rezerwy samokontroli i przywraca organizm do normalnego działania, zwiększa wydajność. Długość – 1,5 – 2,5 godziny. Zalecane jest 6-10 zabiegów.

Wpływ masażu na układ nerwowy:

Układ nerwowy jest pierwszy w kolejce, który przyjmuje na siebie wszelkie podrażnienia mechaniczne, podczas masażu. Wykorzystując różne techniki masażu, zmieniając ich siłę i czas trwania, korzystnie wpływa na zmianę stanu funkcjonalnego ludzkiej kory mózgowej, zmniejsza lub zwiększa pobudliwość układu nerwowego, wzmacnia lub ożywia utracone refleksy, poprawia odżywianie i wymianę gazową włókien nerwowych i przewodzenie impulsów nerwowych.

Relaksacyjny masaż jest wskazany podczas:

  • Depresji
  • Zajęć sportowych
  • Apatii, drażliwości,
  • Stresie, zmęczeniu,
  • Zaburzeniu snu i stanu lękowego

Masaż leczniczy jest obecnie najbardziej popularnym i skutecznym środkiem leczenia bez preparatów. Do masażu leczniczego można przypisać niemal wszystkie rodzaje masażu. Masaż leczniczy ma bezpośredni wpływ zarówno na receptory znajdujące się na powierzchni ludzkiego ciała, jak i na głębsze struktury (mięśnie, naczynia krwionośne, narządy wewnętrzne). Przeczytaj też: Sekrety SPA. Jaki masaż wybrać?

Wybór odpowiedniej techniki pomaga poprawić krążenie i odpływ limfatyczny narządów wewnętrznych i tkanek, stymuluje uwalnianie do krwi substancji biologicznie czynnych, które wzmacniają odporność organizmu.

Masaż leczniczy stosuje się kursami, liczba procedur medycznych jest dobierana indywidualnie na podstawie choroby i stadium jej rozwoju. Często już po kilku zabiegach przychodzi ulga i lepsze samopoczucie.

Podczas sesji masażu w celu zwiększenia jego skuteczności, często stosowane są specjalne żele, kremy i olejki do masażu. Wybór środków jest dobierany przez specjalistów indywidualnie w związku z kompatybilnością i obecnością lub nie alergii.