Miesiączka to trudny okres w życiu kobiety, który przewija się w jej kalendarzu każdego miesiąca. Należy wówczas jeszcze bardziej niż zwykle dbać o higienę. Pomocne okazują się płyny do mycia, a także podpaski, tampony oraz ekologiczne kubeczki menstruacyjne.

Kobieta żyje rytmem 28-dniowym

Można stwierdzić, że pod kątem biologicznym i w pewnym sensie pod kątem psychologicznym, kobieta żyje rytmem 28-dniowym. Właśnie tyle dni trwa mniej więcej cykl menstruacyjny. Jest on systematycznymi zmianami w organizmie kobiety, który ma podłoże wydzielnicze. Wydzielane przez gruczoły hormony powodują zachodzenie cyklu menstruacyjnego, za sprawą którego kobieta może wydać na świat dziecko. Pierwsza faza, określana jako menstruacyjna, trwa w 1, 2, 3 i 4 dniu. Wówczas złuszcza się nabłonek macicy, co objawia się krwawieniem z pochwy. Druga faza, określana jako folikularna, trwa w 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 i 13 dniu. Wówczas dojrzewają pęcherzyki Graafa wypuszczające jajeczko. Trzecia faza, określana jako owulacyjna, trwa w 14 dniu. Wówczas komórka jajowa zostaje wypuszczona. Czwarta faza, określana jako lutealna, trwa w 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27 i 28 dniu. Wówczas wydzielają się estrogeny i progesteron. Owulacja oraz końcówka fazy folikularnej i początek fazy lutealnej stanowią okres płodny. Menstruacja oraz faza folikularna i faza lutealna stanowią okres niepłodny.

Cykl menstruacyjny kobiety

 

Faza cyklu menstruacyjnego Dni

w miesiącu

Płodność

danych dni

Faza menstruacyjna 1, 2, 3, 4

 

Dni niepłodne
Faza folikularna 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 Dni niepłodne,

pod koniec dni płodne

Faza owulacyjna 14

 

Dni płodne
Faza lutealna 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28 Dni niepłodne,

na początku dni płodne


Ekologia w natarciu, czyli kubeczki menstruacyjne

W dwudziestym pierwszym wieku wielką wagę przywiązuje się do ekologii. Sprawy ochrony środowiska urosły do wielkiej rangi i wielokrotnie powtarza się, że nie liczy się to, co zastaliśmy, ale to, co zostawimy. Wątek ekologii przeniknął również kobiece sprawy. Jako przykład służą kubeczki menstruacyjne stanowiące alternatywę dla podpasek i tamponów. W przeciwieństwie do jednorazowych podpasek i tamponów, kubeczków menstruacyjnych używa się wielokrotnie. Wsadza się je w pochwę, a po wypełnieniu wydzieliną, wyjmuje i oczyszcza. Wiele kobiet nie może się przekonać to tego rozwiązania – i wcale nie musi, bo może przecież dbać o środowisko w inny sposób – niemniej warto przynajmniej spróbować.