Obecnie na rynku jest wiele sugestii na temat silników stomatologicznych i czasem nawet dla specjalisty, gdy istnieje potrzeba nabycia mikrosilnika, sprawia to kłopot.

Czym jest mikrosilnik protetyczny?

Mikrosilnik – jest głównym elementem każdego wiertła. Są wydajne, kompaktowe, ergonomiczne, niezawodne i doskonale nadają się do obróbki ręcznej najbardziej popularnych materiałów, takich jak protezy. Dopełnieniem większości mikrosilników jest specjalna końcówka, która zawiera mechanizm mocujący obracającego się narzędzia (szczypce). Połączone strukturalnie w jedną całość, mikrosilnik i końcówka przekształcają się w końcówko-mikrosilnik, który jest w większości wiertłach stomatologicznych. Szerokie zastosowanie mikrosilników z końcówką robi z wierteł uniwersalny sprzęt dla laboratoriów dentystycznych.

Na co pozwala używanie mikrosilników?

Kompletacja mikrosilnikami elektrycznymi urządzeń stomatologicznych, wraz z pneumatycznym napędem końcówek znacznie rozszerza możliwości lekarza. Mikrosilniki elektryczne mają znaczną moc i moment obrotowy, zwłaszcza przy niskich prędkościach. Uniwersalne miejsce umieszczenia mikrosilnika dla instalacji końcówek daje swobodę pracy przy zastosowaniu dowolnymi prostymi lub kątowymi końcówkami mikrosilnika.

Mikrosilnik stomatologiczny – służy do precyzyjnej obróbki małych przedmiotów. Mikrosilnik używany w stomatologii może być z ręczną, nożną i kolanową obsługą. Współpracuje z wymiennymi końcówkami o różnej długości i grubości.

Końcówki stomatologiczne

Z kolei, końcówki stomatologiczne są podzielone na szczotkowe (kolektor) i bez szczotkowe. Po ich nazwie łatwo jest zrozumieć ich różnice.

Szczotkowe (kolektor) posiadają w mechanizmie trące się powierzchnie – kolektor i szczotki. Te końcówki są proste w przygotowaniu ze względu na ich właściwości fizyczne. W związku z tym mają stosunkowo niską cenę. One są bardziej niezawodne i pozwalają zwiększyć moment obrotowy, prędkość obrotową i zwiększyć moc użyteczną przy jednoczesnym zmniejszeniu zużycia energii, hałasu i wibracji. Ale nie pozwalają rozwijać prędkość ponad 45 tys. obrotów na minutę, ze względu na obecność powierzchni trących. Wady to okresowa wymiana szczoteczek.

Bez szczotkowe końcówki są wykonane na innej zasadzie – nie ma powierzchnie trących. Bez szczotkowe silniki pozwalają na rozwijanie prędkości 50000 obrotów na minutę. Jednostki sterujące końcówkami są wyposażone we wszystkie możliwe ochronne i kontrolujące funkcje pracy końcówki.

 Jest to niezbędne wyposażenie dla pracowni protetycznej. Mikrosilniki muszą być zaprojektowane tak, aby mogły pracować przez długi czas i przy dużych obciążeniach.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.