Każdy z nas chyba zna to uczucie, gdy po posiłku zalega nam coś w przestrzeni między zębowej i nie jesteśmy w stanie tego wydostać. To bardzo irytujące, dlatego w takim przypadku przydatne mogą okazać się wykałaczki, szczoteczki między zębowe lub nitka dentystyczna. Trzeba zaznaczyć, że szczególnie te dwa ostatnie przedmioty, poza wymienioną wyżej sytuacją są także przeznaczone do regularnej higieny jamy ustnej.

Nitkowanie to nic trudnego!

Nitka dentystyczna - zdrowy uśmiechKażdy stomatolog powie nam, że szczotkowanie zębów to za mało, a płytka bakteryjna, która może być głównym powodem próchnicy, tworzy się również w przestrzeni między zębowej, do której bardzo ciężko dotrzeć za pomocą tradycyjnej szczoteczki do zębów. Nitka dentystyczna pozwoli ingerować w nawet najgłębsze zakamarki jamy ustnej i pozbyć się stamtąd resztek jedzenia oraz szkodliwych bakterii. Użytkowanie nitki dentystycznej jest bardzo łatwe – wystarczy nawinąć na dwa palce wskazujące ok. 50 cm kawałek i wsuwać cienki materiał między zęby. Należy jednak pamiętać, że aby nitkowanie miało jakiś sens, warto wykonywać je sumiennie, a po wszystkim dokładnie wypłukać jamę ustną. Ważne jest również to, aby uprzednio umyć dłonie, które również są siedliskiem niepożądanych bakterii i zabrudzeń.

Rodzaje nici

Na rynku istnieje wiele rodzajów nitek dentystycznych oraz specjalnych szczoteczek międzyzębowych: https://jetpik.pl/pl/c/Linia-JP-50/20. W przypadku tych drugich szczególnie ważne jest to, aby dobrać odpowiednią twardość główki. To, jakiej szczoteczki używać, warto skonsultować z lekarzem stomatologiem, gdyż złe dobór może skutkować nawet poważnymi uszkodzeniami płytki nazębnej czy dziąseł. Wracając jednak do nitek dentystycznych, w tym przypadku spektrum możliwości nie jest tak zróżnicowane, a nici różnią się zazwyczaj tylko ze względu na producenta. Również w tym przypadku warto wybierać renomowane, polecane przez specjalistów marki.

Zadbaj o zdrowe zęby

Nitka dentystyczna to koszt ok. 10-20 złotych, a jedno opakowanie posiada nawet do 40 m tworzywa. Przy rozsądnym gospodarowaniu, małym kosztem można dbać o zęby przez długi czas. Pamiętajmy, że nawet bardzo częste szczotkowanie zębów nie jest jeszcze pełną ochroną dla naszego uzębienia, gdyż bakterie lubią się chować w miejscach, do których ciężko dotrzeć. Nitki dentystyczne, szczoteczki między zębowe czy płyny do płukania to idealne uzupełnienie tradycyjnego szczotkowania, które na pewno wpłynie pozytywnie na higienę jamy ustnej i pozwoli utrzymać mocne oraz zdrowe zęby.