Dramatyczna interwencja ratowników Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Imielinie. W nocnej strzelaninie ranne zostały 2 osoby, w tym policjant.

Do zdarzenia doszło dziś około północy w jednym z domów prywatnych w Imielinie. Mężczyzna, który wcześniej biegał po ulicy z siekierą, zabarykadował się w mieszkaniu. Z wiatrówki postrzelił w szyję jednego z interweniujących policjantów. Został postrzelony przez policjantów w udo.

W akcji ratowniczej uczestniczyły dwa zespoły ratownicze Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego. Policjant, z raną szyi i głowy, trafił do szpitala w Katowicach – Ligocie. Sprawca strzelaniny ze złamaniem i raną postrzałową uda został przewieziony do szpitala Tychach. Ratownicy WPR udzielili też na miejscu pomocy matce sprawcy strzelaniny.

Artur Borowicz, dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach, zwraca uwagę na rosnącą agresję pacjentów. – Coraz częściej jej ofiarami są udzielający im pomocy lekarze, ratownicy czy pielęgniarki. W Wojewódzkim Pogotowiu Ratunkowym wdrożyliśmy specjalne procedury, które określają sposób zachowania ratowników w takich sytuacjach. Organizujemy też szkolenia dla ratowników, podczas których uczymy, jak radzić sobie w sytuacjach zagrażających bezpieczeństwu. Warto też przypomnieć, że ratownicy medyczni oraz osoby udzielające pierwszej pomocy korzystają z ochrony przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych. Atak na nich w sensie prawnym jest traktowany jak atak na sędziego czy policjanta  – mówi Artur Borowicz, dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach.

***
Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach jest największą strukturą pogotowia ratunkowego w kraju. Obsługuje blisko 3 mln mieszkańców centralnej części Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach zatrudnia blisko 1600 osób. Dysponuje 72 karetkami funkcjonującymi w systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego i kilkunastoma spoza tego systemu. Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach i jego kierownictwo jest laureatem wielu branżowych i samorządowych nagród i wyróżnień. Dyrektorem instytucji jest Artur Borowicz.