Kobiety czują się niedoinformowane na temat menopauzy i uważają, że nie są odpowiednio wspierane w zwalczaniu objawów.

 

Warszawa 17.10.2018 r. – Dzisiaj firma Mylan przedstawiła wyniki ogólnoeuropejskiego badania sondażowego dotyczącego menopauzy przeprowadzonego przez organizację Edelman Intelligence dla firmy Mylan. Badanie przeprowadzono łącznie wśród 6061 kobiet w wieku od 45 do 55 lat z 6 państw (Francji, Niemiec, Włoch, Polski, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii). 70% ankietowanych kobiet było w okresie menopauzy.

W badaniu wzięło udział 1033 kobiet z Polski. Otrzymane wyniki były podobne we wszystkich krajach, jednakże podkreślono pewne różnice. W Polsce 58% badanych kobiet uważa, że posiadają odpowiednie informacje na temat menopauzy, a 19% określa swoją wiedzę na ten temat jako wyczerpującą. Łącznie 77% ankietowanych uważa, że posiadana wiedza jest wystarczająca.

 

Czy kobiety rzeczywiście mają wystarczającą wiedzę na temat menopauzy?

Zgodnie z wynikami badania 7 na 10 mieszkanek Europy w wieku od 45 do 55 lat ma wiedzę na temat menopauzy (zna objawy, czas kiedy wystąpią i jak długo trwają, oraz jakie są metody leczenia i łagodzenia objawów). Jednak zaledwie 23% z nich uważa, że posiadana wiedza jest wyczerpująca. Chociaż ankietowane kobiety w większości uważają, że mają dość sporą wiedzę na temat menopauzy, stwierdzono, że jednocześnie prezentują błędne przekonania i nie kojarzą niektórych objawów z menopauzą. Większość kobiet, które jeszcze nie osiągnęły wieku menopauzalnego, traktowała uderzenia gorąca, zmiany nastroju, przyrost masy ciała i nadmierną potliwość jako typowe objawy menopauzy, natomiast przewaga nie wiązała z tym stanem innych częstych objawów (występujących u co najmniej 1 kobiety na 4), takich jak uczucie zmęczenia, zaburzenia snu, osłabienie libido, zaburzenia pamięci i koncentracji, a także sztywność stawów i mięśni. „Oznacza to, że kobiety mogą mieć te objawy i nie przypisywać ich menopauzie, przez co nie szukają pomocy” – ostrzega dr Santiago Palacios, położnik i ginekolog z Madrytu w Hiszpanii. „Musimy szerzej informować o mniej znanych objawach, takich jak zaburzenia pamięci i koncentracji, zaburzenia snu i objawy mięśniowo-szkieletowe”.

Wyniki badania sondażowego wykazały, że pracownicy służby zdrowia są głównym źródłem informacji na temat menopauzy. 65% kobiet stwierdziło, że zwraca się w pierwszej kolejności do pracowników służby zdrowia, kiedy poszukuje informacji na ten temat. Niemniej 53% kobiet nadal twierdziło, że sięga do nieprofesjonalnych źródeł, takich jak fora internetowe, blogi lub media społecznościowe. „Większość kobiet polegających na popularnych mediach często uzyskuje nieprawdziwe informacje i zwykle dochodzi do błędnych wniosków. Wyobrażenia kobiet na temat zagrożeń terapii hormonalnej są wyolbrzymione, a korzyści zminimalizowane” – uważa dr Nick Panay, specjalista ginekolog z Londynu w Wielkiej Brytanii. „Aby sprawić, by kobiety były dobrze poinformowane, kluczową rolę odgrywają specjaliści opieki zdrowotnej, dostarczając właściwych informacji.

Na podstawie obserwacji z codziennej praktyki możemy dzisiaj stwierdzić znaczną poprawę jakości przekazu, nadal jednak wymaga on doskonalenia, aby móc przełamać panujące błędne przekonania”.

Czy kobiety są przygotowane na stawienie czoła menopauzie?

Pytane o wpływ menopauzy na codzienne życie, kobiety przed menopauzą i wystąpieniem pierwszych objawów mają tendencję do lekceważenia negatywnych skutków menopauzy: prawie 1 na 2 kobiety myśli, że menopauza nie wpłynie na żaden aspekt jej codziennego życia. Może to oznaczać, że nie są one przygotowane na stawienie czoła menopauzie. „Kobiety wydają się lekceważyć powagę objawów oraz fizyczny

i psychologiczny wpływ, jaki mogą wywierać na ich życie osobiste i zawodowe” – twierdzi dr Palacios. Dr Panay dodaje: „Uważam, że jest to prawda szczególnie w odniesieniu do

zaburzeń pamięci i koncentracji, które są bardzo stresującym objawem, zwłaszcza dla kobiet pracujących zawodowo. Kobiety często mówią: Nie sądziłam, że mnie to spotka”.

Hormonalna terapia menopauzalna (HTM) poprawia jakość życia bardziej niż by to wynikało wyłącznie z ustąpienia objawów.

HTM wydaje się być rozwiązaniem z wyboru, ponieważ kobiety ją stosujące twierdzą, że pomaga im w zniesieniu pewnych lub wszystkich objawów, których doświadczają. Kobiety stosujące HTM stawiają ją na pierwszym miejscu ponad wszystkimi innymi stosowanymi środkami, zwłaszcza pod względem skuteczności zwalczania 5 najczęstszych objawów takich jak: uderzenia gorąca, poty, zmiany nastroju, kołatanie serca czy zmiany w obrębie skóry. HTM wpłynęła korzystnie na najważniejsze aspekty ich życia, które mogły być zagrożone przez występowanie objawów menopauzy: samoocenę, utrzymanie dobrego zdrowia fizycznego, poczucie bycia piękną, relacje emocjonalne z partnerem, prowadzenie satysfakcjonującego życia seksualnego.

Według doktora Nicka Panaya „HTM jest tak skuteczna, ponieważ znosi najbardziej uciążliwe dla kobiety objawy i w ten sposób poprawia jakość życia”. Dr Palacios dodaje:

„Niektóre kobiety obawiają się hormonów, ale kiedy je stosują, większość z nich jest bardzo zadowolona. Po dokładnym wyjaśnieniu korzyści i zagrożeń kobiety nabierają pewności co do stosowania HTM, ale jeżeli wyda się tylko receptę bez żadnych wyjaśnień kobiety nie czują się komfortowo, ponieważ potrzebują dokładniejszych informacji”.

Mieszane uczucia co do wsparcia bliskich w momencie menopauzy

Wydaje się, że kobiety przechodzą przez menopauzę w ciszy, ponieważ 1 na 3 kobiety po menopauzie twierdzi, że nie czuje się wspierana w walce z jej objawami.

Dr Panay twierdzi: „Myślę, że bardzo ważne jest holistyczne podejście do problemów kobiety. Pracownicy służby zdrowia powinni być pewni, że kobiety prowadzą zrównoważony tryb życia, są aktywne fizycznie, dobrze się odżywiają, ograniczają stres, ograniczają spożycie alkoholu, zaprzestają palenia tytoniu. Wszystkie te czynniki są podstawą terapii menopauzalnej, następnie należy dodać leczenie uzupełniające takie jak HTM, jeśli jest potrzebne” – przypomina dr Panay. „Bardzo ważne jest przedstawienie wszystkich możliwości i pozwolenie kobiecie na zdecydowanie, jakim sposobem chce dostosować się do naszych zaleceń”.

Istnieje wiele sposobów zwalczania objawów menopauzy i umożliwienia kobiecie życia w poczuciu spełnienia i satysfakcji.

Każda kobieta przechodzi menopauzę na swój własny, niepowtarzalny sposób. Każda kobieta wchodząca w ten etap życia powinna zapytać lekarza, jak poradzić sobie z menopauzą.

Firma Mylan jest globalną firmą farmaceutyczną, której celem jest ustanawianie nowych standardów w opiece zdrowotnej. Pracując wspólnie na całym świecie zapewniamy 7 miliardom ludzi dostęp do wysokiej jakości leków. W naszym stale powiększającym się portfolio znajduje się ponad 7500 produktów wprowadzonych do obrotu na całym świecie, w tym leki antyretrowirusowe, z których korzysta ponad 40% osób leczonych przeciwko HIV /AIDS na świecie. Prowadzimy sprzedaż naszych produktów w ponad 165 krajach.

Jesteśmy nie tylko jedną z największych globalnych firm z branży leków generycznych i specjalistycznych, ale też jednym z największych światowych producentów substancji

czynnych (API). Każdy z naszych 35 000 pracowników jest oddany idei tworzenia lepszego zdrowia dla lepszego świata. Więcej o nas znajdziecie Państwo na stronach: www.mylan.com i www.mylan.com.pl.

Firma Mylan rozpoczyna szeroką społeczną kampanię My Way, aby pomóc kobietom w okresie menopauzy żyć pełnią życia!