W dwudziestym pierwszym wieku na popularności zyskują sklepy internetowe. Nie należy ich postrzegać jako konkurencji dla sklepów stacjonarnych, a raczej jako alternatywę dla nich. Coraz więcej firm oprócz sklepów stacjonarnym posiada jednocześnie sklepu internetowe. Na przykład okulary można kupić w sklepie stacjonarnym, ale można też w sklepie internetowym. Oczywiście tego typu rzeczy lepiej zakupić w salonie optycznym, aczkolwiek wbrew pozorom przez internet też można dokonać właściwego zakupu. Trzeba jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach doboru okularów. Warto też przy wyborze okularów wzorować się na swoich poprzednich okularach.

O czym pamiętać przy kupnie okularów

Kupno okularów wiąże się z właściwym wyborem okularów. Wybór dotyczy nie tylko odpowiednio dobranych szkieł, ale też odpowiednio dobranych oprawek. Szkła dostosowuje okulista lub optometrysta w zależności od wady wzroku. Oprawki wybieramy sami, a w wyborze tym może też pomóc osoba w salonie optycznym. Kształt oprawek powinien pasować do kształtu twarzy. Kolor oprawek powinien z kolei pasować do koloru włosów. Ponadto dochodzi kwestia rozmiaru okularów, aby na przykład nie zjeżdżały one z nosa.

 

Moce oraz rodzaje szkieł

Występują moce dodatnie dla krótkowidzów oraz moce ujemne dla krótkowidzów – zaczynają się od 0,25 dioptrii i każda kolejna moc rośnie o 0,25 kolejnych dioptrii. Szkła można wybrać mineralne, czyli szklane, albo organiczne, czyli plastikowe. Można też pokryć szkła powłoką antyrefleksyjną eliminującą zjawiska odbicia światła, a także powłoką fotochromową automatycznie zmieniającą zabarwienie w zależności od promieniowania ultrafioletowego.

 

Kształt oprawek

Kształt oprawek wybiera się tak, aby pasował do kształtu twarzy. Osoby z kwadratową twarzą powinny nosić okulary owalne, okrągłe i kocie, unikać natomiast prostokątnych i geometrycznych. Osoby z prostokątną twarzą niech postawią na oprawki owalne i prostokątne, a zrezygnują z okrągłych i geometrycznych. Osoby z okrągłą twarzą powinny nosić okulary prostokątne i geometryczne, unikać zaś owalnych i okrągłych. Osoby z owalną twarzą niech noszą okulary owalne, okrągłe, prostokątne, geometryczne, kocie i motylkowate. Osoby z sercowatą twarzą powinny zakupić okulary z oprawkami w kształcie okrągłym i motylkowatym, a zrezygnować z kształtu zgeometryzowanego. Osoby o każdym kształcie twarzy nie muszą, ale mogą się zdecydować na okulary bez oprawek, jedynie na sprężynkach.

 

Kolor oprawek

Kolor oprawek wybiera się tak, aby pasował do koloru włosów. U ciemnych sprawdzą się oprawki w kolorze czarnym, czerwonym i srebrnym, a u rudych oprawki w kolorze czarnym, czerwonym i złotym. U blondynów sprawdzą się oprawki w kolorze czarnym, czerwonym i złotym, a u siwych oprawki w kolorze czarnym, czerwonym i srebrnym.

 

Rozmiar oprawek

Rozmiar okularów sprawia, że okulary odpowiednio leżą. Każde okulary posiadają parametr rozmiarowy mierzony w milimetrach. Wliczają się w niego: szerokość soczewki, szerokość mostka, długość zausznika.

 

Sklepy takie jak: Soczewki 24, Twoje Soczewki, czy Vision Express, zapraszają zarówno na swoje witryny internetowe, jak też do swoich salonów optycznych znajdujących się w wielu miejscowościach np. w Galerii Dominikańskiej we Wrocławiu.