Wiele osób jest przeświadczonych, że okulary przeciwsłoneczne powinno się zakładać tylko w słoneczne dni latem. Jednak szkodliwe promieniowanie oddziałuje na nas przez cały rok. O skórę dbamy wspomagając się filtrami, natomiast oczy potrzebują ochrony w postaci okularów przeciwsłonecznych. Jakie okulary zapewnią bezpieczeństwo naszemu wzrokowi?

Szkodliwe promieniowanie

Eskimosi chronili swoje oczy używając prowizorycznych okularów. Kształtem przypominały znane nam dzisiaj modele, tyle że z wydrążonymi szczelinami, które umożliwiały patrzenie. Zrobione były z kości zwierząt lub drewna. Okulary Eskimosów miały chronić przed silnym światłem słonecznym, odbijającym się od pustyń lodowych. Wiadomo, że promieniowanie ultrafioletowe, które dociera na ziemię, jest niebezpieczne dla naszego wzroku. Niestety, bardzo często okulary przeciwsłoneczne traktowane są wyłącznie jako modny dodatek, bez odpowiedniego filtra ochronnego.

Występuje kilka rodzajów szkodliwego promieniowania, które absorbuje ludzkie oko – rogówka jest podatna na UV-B, soczewka na UV-A. Rogówka i soczewka chronią siatkówkę – tkankę bezpośrednio odpowiedzialną za widzenie. Poprzez wystawienie na działanie szkodliwych promieni narażamy się na uszkodzenie struktur oka. Może to doprowadzić do chorób takich jak zapalenie
spojówek, skrzydlik, rak skóry powiek czy wnętrza oka. Dodatkowo promieniowanie UV-A osłabia włókna kolagenowe w skórze, w wyniku czego szybciej starzeją się powieki.

Okulary ze sprawdzonego źródła

Okulary pozbawione warstwy chroniącej wyrządzają więcej krzywdy niż nienoszenie ich wcale. Dzieje się tak dlatego, że nasze źrenice osłonięte przez ciemne szkiełka, automatycznie się powiększają i w rezultacie wpuszczają jeszcze więcej promieni uszkadzających tkanki oka. Ludzie zostali wyposażeni w naturalne mechanizmy ochronne, takie jak mrużenie oczu czy dostosowanie źrenic do ilości światła, jednak nie są one w stanie zredukować skutków promieniowania ultrafioletowego. Rozwiązaniem jest noszenie okularów przeciwsłonecznych z odpowiednio wysokim filtrem UV 400.

Jakie okulary przeciwsłoneczne wybrać

Nie warto oszczędzać wybierając ochronę dla naszych oczu. Okulary ze sprawdzonego źródła nie tylko zabezpieczą nasz wzrok przed chorobami, będą również inwestycją na lata. Sprawdź tutaj, jaki model spełni Twoje wymagania. Okulary możemy skategoryzować biorąc pod uwagę rodzaj posiadanych szkieł. Wyróżniamy takie z tradycyjnym filtrem UV, które zapewniają ochronę przed wszystkimi rodzajami promieniowania. Kolejnym rodzajem są okulary z dodatkowym filtrem polaryzacyjnym, usuwającym powstawanie zbędnych odblasków. Polecane są dla kierowców albo ludzi uprawiających sporty zimowe. W soczewkach korekcyjnych najczęściej występują fotochromowe szkła zmieniające kolor w zależności od stopnia nasłonecznienia – stopniowo się przyciemniają lub rozjaśniają.

Kolory soczewek mają dla nas znaczenie. Najlepiej sprawdzą się te naturalne dla naszego oka. Brązowe poprawiają głębię widzenia, podnoszą również kontrast. Sprawdzą się przy wrażliwych oczach. Odcienie szarości są najbardziej neutralne, zachowują neutralną barwę otoczenia. Żółte lub pomarańczowe soczewki poprawiają widoczność w pochmurne dni.

Okulary przeciwsłoneczne są niezbędną ochroną. Podczas zakupu warto czytać oznaczenia i wybrać soczewki, dopasowane do indywidualnych potrzeb. Dobrze dobrane parametry zapewnią zdrowie naszym oczom.