Wada wzroku, to jedna z najczęstszych wad zdrowia we współczesnym świecie. Kiedyś osoby o uszkodzonym wzroku skazywano na noszenie niezbyt ładnych okularów korygujących ich wzrok. Dziś osoby te nie dość, że stoją przed wyborem okulary czy soczewki, to okulary stały się modnym elementem stylizacji. Co więc tryumfuje – okulary czy soczewki?!

Okulary

Okulary we współczesnym świecie to nie tylko przedmiot do korygowania wzroku, ale również modny, a niekiedy wręcz pożądany element naszej garderoby. Ciężko rozpoznać kto nosi okulary, bo chce poprawić wzrok, a kto nosi je, bo chce poprawić wizerunek. W salonach optycznych spotkamy bowiem oprócz okularów korekcyjnych, tzw. okulary zerówkowe, czyli ze zwykłymi, a nie korygującymi szkłami. Osoby potrzebujące nosić okulary, nie muszą już z nich rezygnować, ale mogą swobodnie i bez żadnego wstydu w nich chodzić. Wystarczy, aby dobrały odpowiednie, tzn. pasujące do ich twarzy oprawki (np. oprawki Ray Ban, które są bardzo stylowe). Dawniej wstydliwa wada może zamienić się zatem w coś, co kreuje nasz styl.

 

Soczewki

Okulary, choć nadają stylu, nie zawsze się sprawdzają. Soczewki okazują się rewelacyjną alternatywą dla okularów podczas niektórych sytuacji. Chodzenie, bieganie, jazda na rowerze, uprawianie innych sportów, zwłaszcza ekstremalnych, aż proszą się o soczewki zamiast okularów. Okulary na soczewki warto wymienić również podczas imprez lub wizyt w kinie, gdzie filmy, zwłaszcza 3D, zdecydowanie lepiej ogląda się bez okularów. Ponadto soczewki górują nad okularami w zimie, podczas niezbyt ciekawej pogody.

 

Między okularami a soczewkami

Wybór czy założyć okulary, czy założyć soczewki, przypomina trochę wybór mężczyzn czy założyć slipy, czy bokserki. Otóż zakłada się przede wszystkim to, w czym czujemy się komfortowo. Jedne okazje mogą skłaniać do wyjścia w soczewkach, drugie pozwalać a nawet wymagać założenia okularów. Raz chcemy postawić na stylizację, gdzie okulary wyglądają pożądanie, innym razem nie wpasują się one w stylizację. Co najważniejsze, tak naprawdę osoby z wadą wzroku wcale nie stoją przed wyborem okulary czy soczewki. I jedne, i drugie nosić może każdy. Może to robić stale lub zmiennie. Okuliści wręcz nawołują do noszenia soczewek na zmianę z okularami ze względów zdrowotnych. Noszenie nieustannie soczewek może powodować wysychanie narządu wzroku, więc co jakiś czas warto, choć na chwilę przerzucić się na okulary. Soczewki noszone na zmianę z okularami powodują, że nie czujemy się przytłoczeni naszą wadą wzroku. Przykładowo osoby z wadą wzroku stoją w o wiele lepszej sytuacji, niż osoby z wadą słuchu, bo okulary można zamieniać soczewkami, a soczewki okularami, natomiast aparat słuchowy niestety nie posiada zamiennika, ani nie podkreśla naszej urody, jak robią to niektóre soczewki i okulary.