white teeth are brushed with an electric toothbrush

Krwawiące dziąsła są najczęstszym objawem choroby przyzębia. Mogą również towarzyszyć wielu innym problemom zdrowotnym, jak na przykład chorobom serca i układu krążenia, cukrzycy, a nawet zmianom nowotworowym!

Dlaczego dziąsło boli?

Najczęstszym powodem jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Myjemy zęby zbyt rzadko i niedokładnie, co powoduje, że na ich powierzchni osadzają się toksyczne bakterie. Brak ich systematycznego usuwania prowadzi do odkładania się płytki nazębnej, a następnie kamienia. Nieusuwany kamień powoduje powstanie zapaleń dziąsła brzeżnego, a w konsekwencji może wywołać zapalenie przyzębia. Stąd ból, zaczerewienienie, krwawienie, przerost i zmiana barwy dziąsła.

Profilaktyka

Pierwszym krokiem do szybkiego wykrycia choroby dziąseł w jamie ustnej są regularne wizyty kontrolne u stomatologa, które pozwalają w porę wykryć nie tylko choroby zębów, ale i pierwsze oznaki zapalenia dziąseł.

Takie wizyty kontrolne powinny odbywać się raz na pół roku. Każdy dentysta, niekoniecznie specjalista periodontolog, jest w stanie zdiagnozować zapalenie dziąseł. Objawami są zaczerwienienie oraz obrzęk dziąsła, krwawienie, zmiana kształtu czy przerost dziąsła. W leczeniu objawów zapalenia dziąsła dentysta zaleci produkty do higieny jamy ustnej, odpowiednie przybory do oczyszczenia zębów w celu eliminacji płytki nazębnej – tłumaczy lek. stom. Magdalena Bielecka, periodontolog ze Specjalistycznego Gabinetu Stomatologicznego Dentica Bieleccy w Raciborzu.

Leczenie u specjalisty zajmującego się chorobami przyzębia, czyli u wspomnianego periodontologa, można rozpocząć w każdym stadium zapalenia . Oczywiście im wcześniej tym lepiej, a rokowanie co do zatrzymania postępu choroby i utrzymaniu własnych zębów pewniejsze!

Diagnoza: paradontoza?

Bardzo często pacjenci z chorobami przyzębia mają rozchwiane zęby i słyszą, że jedynym ratunkiem w tym stadium choroby jest proteza zębowa. – Nic bardziej mylnego! Nie wszystkie zęby są w jednakowym stadium rozchwiania, niektóre da się uratować. Najważniejsza jest właściwa diagnoza – podkreśla dr Magdalena Bielecka i dodaje: – Paradontoza to jedna z najbardziej poważnych chorób przyzębia. I niekoniecznie objawia się rozchwianiem zębów!

Właściwy plan leczenia dobiera się na podstawie odpowiedniej diagnostyki. Obecnie standardem jest zdjęcie RTG uzębienia, sonda periodontologiczna czy stożkowa tomografia komputerowa jamy ustnej. – Na podstawie tych badań określamy stopień rozchwiania zęba i metodę, jaka zostanie zastosowana w dalszym leczeniu – informuje periodontolog z Dentica Bieleccy.

Dr Magdalena Bielecka podkreśla ponadto ogromne znaczenie wywiadu z pacjentem, na podstawie którego można ustalić podłoże choroby przyzębia: – Przyczyną chorób przyzębia najczęściej jest niewłaściwa higiena jamy ustnej, ale mogą mieć również podłoże genetyczne. Tego dowiadujemy się właśnie z wywiadu z pacjentem – mówi pani doktor.

Leczenie periodontologiczne

Leczenie przyzębia zazwyczaj rozpoczyna się od oczyszczenia kieszonek dziąsłowych z biofilmu bakteryjnego. Często wykonuje się również tzw. test PET, czyli badanie bakteriologiczne na obecność periopatogenów. – Test PET pozwala na dobranie właściwego antybiotyku, niezbędnego w prawidłowym leczeniu – wyjaśnia dr M. Bielecka.

Po wyleczeniu przyzębia z bakterii, nadchodzi czas na zabiegi poprawiające estetykę uśmiechu. Bo bardzo często skutkiem chorób przyzębia są recesje, czyli obniżenie się linii dziąsła i odkrycie szyjek zębowych. – Obecnie stomatologia proponuje wiele skutecznych i efektownych metod poprawy estetyki recesji dziąsłowych. Są to zabiegi odbudowy dziąseł za pomocą biomateriałów, a nawet przeszczepy z tkanek własnych pacjenta. Ich efektem jest poprawa estetyki i funkcjonalności dziąsła – tłumaczy specjalistka z Dentica Bieleccy.

Po zakończonym leczeniu periodontologicznym, nadal warto być pod stałą opieką specjalisty periodontologa. Wszystko po to, aby na bieżąco eliminować wszelkie nieprawidłowości i niepokojące zmiany, gdyż choroby przyzębia mogą niestety nawracać.
PORADNIK: Aby dziąsła nie krwawiły….

  • Używaj szczoteczki do zębów średnio-twardej, z dużą ilością włosia, którą wymieniaj co 2 miesiące.
  • Stosuj nić dentystyczną oraz płyny do higieny jamy ustnej.
  • Regularnie usuwaj kamień nazębny.
  • Krwawienie z dziąseł (nawet w bardzo młodym wieku!) alarmuje nas o chorobie w jamie ustnej!