Wiele świeżo upieczonych mam marzy o tym, aby jak najszybciej wrócić do formy sprzed ciąży. Dawny kształt i jędrność stracił przede wszystkim brzuch. Najbardziej efektywnym sposobem na odzyskanie jędrności i pozbycie się kilogramów w tej partii ciała jest regularne wykonywanie ćwiczeń na brzuch, które najbezpieczniej wykonywać 6-8 tygodni po porodzie naturalnymi 12 tygodni po cesarskim cięciu.

Zanim zaczniemy ćwiczyć

Ze względu na opiekę nad maluszkiem wiele młodych mam nie może sobie pozwolić na wizyty na siłowni czy w fitness-klubie. Wiele z nich świadomie rezygnuje z takiej formy aktywności na rzecz ćwiczeń wykonywanych w domu – w momencie, kiedy dziecko akurat śpi. Pamiętajmy jednak, aby przed wysiłkiem przez kilka minut się rozgrzać, maszerując chociażby w miejscu. Za najlepszą porę do ćwiczeń uznaje się poranki. Poniżej przedstawiamy wybrane ćwiczenia na brzuch, które przy regularnym wykonywanie pomogą nam spełnić o płaskim brzuchu.

Brzuszki

Nie ma chyba skuteczniejszego ćwiczenia na brzuch niż właśnie brzuszki. W tym celu wystarczy położyć się na macie, ugiąć nogi w kolanach, stopy umieścić na szerokości bioder, dłonie położyć za uszami, a następnie podnosić niezbyt intensywnie tułów, napinając przy tym mięsień prosty brzucha, który podczas ciąży uległ największemu osłabieniu. Wykonujemy to ćwiczenie 15 razy w dwóch seriach. Powyższe ćwiczenie można również nieco zmodyfikować. Wówczas zamiast zginać nogi w kolanach, unosimy je do góry i zginamy pod kątem 90 stopni. Sprawdź też ćwiczenia na brzuch Kayli Itsines.

Skrętoskłony

W tym ćwiczeniu również kładziemy się na macie. Zginamy prawe kolano i kładziemy na nim lewą stopę. Prawą dłoń umieszczamy za głową, a lewą na podłodze. Następnie zbliżamy prawy łokieć do lewego kolana. Ćwiczenie wykonujemy 20 razy, a później zmieniamy rękę i nogę na przeciwną i przystępujemy do wykonywania kolejnej serii.

Świeca

Aby wykonać to ćwiczenie na brzuch, kładziemy się na plecach i unosimy nogi do góry. Podudzia powinny być skrzyżowane, a stopy znajdować się nad biodrami. Następnie odrywamy biodra od maty i unosimy je w górę. Wykonujemy dwie serie po 20 powtórzeń.

Deska

Popularnością cieszy się ostatnio ćwiczenie deska, które przypomina pompki, gdyż ma tę samą pozycję wyjściową. Podobnie jak przy pompkach podpieramy się dłońmi o podłogę, nogi prostujemy, obciągamy pięty i próbujemy wytrzymać w tej pozycji przez 30 sekund, mając wciągnięty brzuch, wyprostowane plecy, napięte pośladki i podniesiona głowę, tak aby ciało tworzyło linię prostą na wzór deski. To ćwiczenie na brzuch możemy również wykonywać na podpartych łokciach. Należy też sukcesywnie wydłużać czas trwania w pozycji deski. Docelowo nawet do 60 sekund.

Ćwiczenie na miednicę

Wśród ćwiczeń na brzuch zaleca się również to, które wzmacnia miednicę. W tym celu wystarczy położyć się na podłodze, zgiąć nogi w kolanach, a następnie umiarkowanie podnosić miednicę, pozostając przez kilka sekund w tej pozycji. Wykonujemy 3 serie po 15 powtórzeń.

Nożyce

To ćwiczenie może przypominać lekcje wf-u w podstawówce, ale okazuje się skutecznym ćwiczeniem na brzuch. Wystarczy położyć się na macie, umieszczając dłonie pod pośladkami. Następnie unosimy jedną nogę ok. 25 cm nad podłogą, w czasie gdy będziemy ją opuszczać, podnosimy lekko drugą i robimy poziome wymachy, otrzymując efekt tnących nożyczek. Wykonujemy 3 serie po 10 powtórzeń.