Udogodnienia dla osób niepełnosprawnych są dziś stałym elementem krajobrazu w każdym mieście. Dzięki nim osoby z niepełnosprawnością fizyczną nie są wykluczone z życia codziennego i mają zapewnioną samodzielność. Sklepy medyczne w swoich ofertach posiadają podjazdy przenośne, które łatwo można przystosować do własnych potrzeb.

Niezależność to ważne

Podjazd do wózka inwalidzkiego zapewnia osobie z niepełnosprawnością pełną niezależność w poruszaniu w przestrzeni miejskiej jak i w warunkach domowych. Dobrze dobrany do potrzeb podjazd ułatwi życie codzienne. Podjazdy wykorzystywane są zarówno, aby bezpiecznie dostać się do samochodu jak i wyjechać z domu. Często zdarzają się sytuacje, w których żeby wydostać się z bramy budynku, do pokonania jest kilka wysokich stopni. Niestety nie zawsze administracja budynku zapewnia, zamontowane na stałe podjazdy dla niepełnosprawnych.

W takim też przypadku najlepszym i najłatwiejszym rozwiązaniem będzie zakup sprzętu, który jest łatwy montażu. Jest to mała lecz istotna zmiana, która zapewnia tak ważną dla każdego z nas, niezależność. Nowoczesne podjazdy do wózków inwalidzkich są lekkie i funkcjonalne, dzięki czemu nawet w pojedynkę nie jest trudno sobie z nimi poradzić. W ten sposób osoby niepełnosprawne nie są zawsze zdane na pomoc drugiej osoby. Funkcjonalność i łatwość montowania jest istotna także dla osób trzecich, które pomagają na co dzień niepełnosprawnym.

Dobry podjazd czyli jaki ?

Na rynku dostępna jest cała gama podjazdów dla wózków inwalidzkich. Jaki wybrać, aby służył nam na lata i zapewniał jak największą niezależność ? Najważniejsze jest aby podjazdy- czy to rampy czy szyny- były wykonane z lekkich materiałów, które ułatwiają ich montaż i demontaż. Nie zapominajmy, że lekkość sprzętu musi iść w parze z wytrzymałością. Najlepiej sprawdza się aluminium, które jest materiałem zarówno bardzo trwałym jak i o małej wadze. Tak więc pamiętaj, aby na te cechy zwrócić uwagę przed zakupem.

Kolejnym istotnym elementem są aspekty bezpieczeństwa. Każdy dobry podjazd powinien posiadań między innymi- blokadę szyn, zabezpieczającą przed ich niekontrolowanym rozsunięciem. Dobrze też, gdy szyny podjazdu dla wózków inwalidzkich posiadają na swojej powierzchni mate antypoślizgową. Natomiast w podjazdach montowanych na stałe ważne jest by powierzchnia użytkowa była wyposażona w specjalną strukturę, która pełni funkcje podobną do maty.

Dodatkowe udogodnienia

Wielu producentów oferuję dodatkowo pokrowce, w których można przechowywać podjazdy, jeśli nie są one użytkowane. Po złożeniu taki sprzęt będzie zajmował mała przestrzeń, dzięki czemu na pewno znajdzie się dla niego miejsce, czy to w domu, czy w samochodzie. Wszystkie te udoskonalenia sprawiają, że użytkowanie podjazdów jest bardzo proste i intuicyjne.

Dlaczego tak ważne jest dobre dobranie podjazdu dla wózka inwalidzkiego ? Bo jest to sprzęt ułatwiający czynności dnia codziennego, które zapewniają często choć częściową niezależność osobom niepełnosprawnym.