W listopadzie 15 tys. uczniów z 200 szkół ponadpodstawowych w województwie śląskim zostanie objętych działaniami edukacyjnymi na temat HIV i AIDS. Finał projektu będzie towarzyszył obchodom Światowego Dnia AIDS. Projekt „HIV/AIDS – wiem, nie boję się, toleruję” został wyróżniony w Konkursie Pozytywnie Otwarci. Realizuje go Polskie Towarzystwo Higieniczne Oddział Śląsk oraz Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczną w Katowicach.

Profilaktyka HIV i AIDS w szkole

Projekt jest dwuetapowy. Pierwszy etap skończył się konferencją szkoleniową dla nauczycieli szkół ponadpodstawowych, która odbyła się 15 listopada 2017 roku w Katowicach. Z ponad 200 uczestnikami swoją wiedzą podzielili się specjaliści zajmujący się problematyką HIV/AIDS. Uczestnicy konferencji otrzymali scenariusz zajęć oraz materiały edukacyjne, w tym plakaty, które zawisną w większości śląskich szkół. Grażyna Skirmuntt i Tomasz Wojtasik, eksperci Regionalnego Ośrodka Metodyczno-Edukacyjnego METIS, przeprowadzili wykład „Jak mówić, żeby usłyszeli – profilaktyka HIV/AIDS w szkole”.

HIV plakat edukacyjny

Przed i po obchodzonym 1 grudnia Światowym Dniu AIDS w szkołach na Śląsku będą organizowane zajęcia edukujące o tym trudnym temacie.

Konkurs na najlepszy film edukacyjny

Finałem drugiego etapu projektu będzie konkurs na spot edukacyjny pod hasłem: „HIV/AIDS – wiem, nie boję się, toleruję”. Uczniowie, przygotowani merytorycznie przez nauczycieli, nakręcą krótkie filmy promujące profilaktykę HIV, przestrzegające przed ryzykownymi zachowaniami lub pokazujące tolerancję wobec osób żyjących z wirusem. Pięciu laureatów otrzyma nagrody w postaci bonów podarunkowych. Udział w Konkursie ma na celu podniesienie poziomu wiedzy na temat HIV i AIDS wśród młodych mieszkańców Śląska. Realizacja spotów to okazja do przekazywania zdobytych informacji dalej w ramach edukacji rówieśniczej.

„Od wdrożenia badań w Polsce w 1985 r. do 31 lipca 2017 r. stwierdzono zakażenie HIV ponad 22 tys. razy, a statystycznie każdego dnia ponad 3 osoby dowiadują się o zakażeniu. Epidemiolodzy szacują, że spora grupa osób wciąż jest nieświadoma swego statusu serologicznego. Zapobieganie zakażeniom HIV i leczenie osób chorych na AIDS jest bardzo ważnym zagadnieniem zarówno dla społeczeństwa naszego kraju, jak i bezpośrednio dla każdej osoby zakażonej oraz jej bliskich” – motywuje realizację projektu Beata Kempa koordynator projektu z Polskiego Towarzystwa Higienicznego.