Średnio 10 zębów brakuje Polakowi, który ukończył 35 lat, a całkowity brak uzębienia dotyczy aż 25% osób po 65. roku życia! Tymczasem lekarze ostrzegają, że braki w uzębieniu to nie tylko problemy estetyczne, ale przede wszystkim zdrowotne. Współczesna protetyka, czyli dziedzina stomatologii zajmująca się odtwarzaniem uzębienia, dysponuje wieloma rozwiązaniami w walce o pełny uśmiech.

Dlaczego tracimy zęby?

Chociaż powodów utraty zębów jest wiele, to wciąż głównym czynnikiem jest niewłaściwa higiena jamy ustnej. Powinniśmy pamiętać o szczotkowaniu zębów przynajmniej dwa razy dziennie, rano i wieczorem, a najlepiej po każdym posiłku. – Musimy pamiętać o odpowiedniej technice szczotkowania oraz również o oczyszczaniu języka i podniebienia. To idealne miejsca do namnażania się bakterii, które przyczyniają uszkodzeń zębów – tłumaczy lek. stom. Aleksander Bielecki, implantolog i protetyk ze Specjalistycznego Gabinetu Stomatologicznego Dentica Bieleccy.

Jak dodaje specjalista, powodem utraty zębów jest również zbyt późne podejmowanie leczenia stomatologicznego!Boimy się dentysty, więc odwiedzamy go dopiero wtedy, gdy boli ząb. A wtedy niejednokrotnie jest już za późno na leczenie i pozostaje jedynie usunięcie chorego zęba– ubolewa dr. A Bielecki. Często również sami pacjenci nalegają na usunięcie bolącego zęba, chcąc w ten sposób szybko pozbyć się bólu. Nie zdają sobie przy tym konsekwencji tej decyzji na własne zdrowie – dodaje stomatolog.

Cierpi cały organizm

Kiedy w jamie ustnej brakuje nawet jednego zęba (!) może to odbić się na naszym zdrowiu. Niepełne uzębienie powoduje niewłaściwe przygotowanie pokarmów w jamie ustnej do dalszego procesu trawienia. To powoduje obciążenie całego układu pokarmowego i zaburzenia. W trakcie samego gryzienia przeciążają się jednostronnie stawy skroniowo-żuchwowe, pojawiają się bóle głowy i deformacje uzębienia.

Podczas żucia pokarmów, siły nacisku w jamie ustnej rozkładają się nierównomiernie. To osłabia pozostałe zęby. Po dłuższym czasie problem staje się coraz bardziej widoczny. Zanika kościec, w którym były osadzone zęby, co zmienia proporcje naszej twarzy. Wyglądamy starzej niż w rzeczywistości! – wyjaśnia implantolog i protetyk z Dentica Bieleccy.

Doktor Bielecki wskazuje także na psychospołeczne problemy niepełnych uśmiechów. – Nie chcemy pokazać braków w uzębieniu, więc przyjmujemy nienaturalny wyraz twarzy. Jesteśmy wycofani w relacjach z innymi, mamy gorszą samoocenę i poczucie pewności siebie – wskazuje A. Bielecki.

Metody przywracania uzębienia

Na szczęście współczesna protetyka oferuje wiele metod przywracania pełnego uśmiechu – od tych tradycyjnych aż po bardziej zaawansowane. W przypadku całkowitego bezzębia najczęściej stosowane są ruchome protezy zębowe (tzw. sztuczne szczęki), przy mniejszych ubytkach są to mosty i korony protetyczne.

Tradycyjne protezy zębowe bardzo często stwarzają wiele problemów, szczególnie z mocowaniem. Są niestabilne i powodują dyskomfort w jamie ustnej – stwierdza lek. stom. Aleksander Bielecki.  –  Korony to z kolei rozwiązanie często stosowane po leczeniu kanałowym, kiedy to martwy ząb jest słabszy po zabiegu otwarcia korony zęba i poszerzeniu kanałów w celu ich oczyszczenia. Mosty protetyczne stosuje się natomiast do uzupełnienia kilku brakujących zębów. Metoda ta niestety ingeruje w zdrowe zęby, gdyż trzeba je zeszlifować, aby umocować konstrukcję dla mostu protetycznego – wyjaśnia lekarz protetyk.

Zaawansowaną metodą uzupełnienia braków w uzębieniu są implanty zębowe. Choć rozwiązanie droższe, to zdecydowanie bardziej trwałe i estetyczne. – Implant zęba to tytanowa śrubka, która imituje korzeń zęba. Na niej mocowana jest korona protetyczna, a nawet całe mosty protetyczne. To rozwiązanie najwierniej naśladuje pod względem estetycznym i funkcjonalnym naturalne zęby – podkreśla dr Aleksander Bielecki i dodaje: – Pacjenci coraz częściej decydują się na całkowitą protezę zębową, ale w oparciu właśnie o implanty. W ten sposób znika dyskomfort z uczuciem ciała obcego w buzi.

Zachować zęby na lata!

Chociaż nie ma problemu z zastąpieniem naturalnych zębów, to warto dbać o nasze pełne uśmiechy. Właściwa higienizacja jamy ustnej to podstawa ku naturalnemu uśmiechowi na długie lata! Powinniśmy również pamiętać o regularnych wizytach kontrolnych u lekarza dentysty – dorośli co pół roku, a dzieci nawet co 3 miesiące.

Musimy mieć świadomość, że poprawna higiena i regularne wizyty u stomatologa to szansa na zachowanie swoich naturalnych zębów nawet do końca życia! Ewentualne zaś braki w uzębieniu należy od razu zaopatrywać, zanim wpłyną negatywnie na nasze zdrowie i samopoczucie – kończy implantolog i protetyk z Dentica Bieleccy.