Jakość wykonywanej pracy wynika bezpośrednio z charakteru  otoczenia, w którym pracujemy. Satysfakcja z przebywania w przyjaznej, dobrze zaprojektowanej przestrzeni przekłada się na zaangażowanie w wykonywaną pracę, a także ogólne zadowolenie z sytuacji zawodowej. W jakie rozwiązania najlepiej zainwestować, aby stworzyć przyjazne i zdrowe otoczenie pracy i podnieść zadowolenie pracowników?

8

Nie chodzi tutaj jednak po prostu o zaaranżowanie pokoju do chilloutu, z którego de facto nikt nie korzysta, chyba że akurat wszystkie sale konferencyjne są zajęte. Chodzi tutaj o przemyślane rozwiązania, dzięki którym praca będzie nie tylko bardziej przyjemna, ale także bezpieczna dla zdrowia.

Stworzenie optymalnych warunków pracy to wciąż poważny problem wielu organizacji, będący zarazem kluczowym elementem programów prozdrowotnych. Proponowane przez firmy zajmujące się corporate wellness usługi, to kompleksowe rozwiązania ergonomiczne mające na celu wykreowanie przyjaznego pracownikowi otoczenia.

Celem jest tutaj zatem takie połączenie ergonomicznego, a zarazem funkcjonalnego projektu z innowacyjnymi rozwiązaniami, aby w jak najpełniejszy sposób odpowiedzieć na codzienne potrzeby pracowników.

Można tutaj wyróżnić dwa rodzaje czynników wpływających na jakość otoczenia pracy: bierne i czynne. Do biernych można zaliczyć elementy sytuujące się w dziedzinie ergonomii. Odpowiednie meble to podstawa każdego biura. Dobrze jest pomyśleć o umożliwieniu pracownikom nie tylko korzystania z ergonomicznych, bezpiecznych dla zdrowia krzeseł, ale także o zapewnieniu im wyboru stojącego lub siedzącego trybu pracy, dzięki wyposażeniu biura w specjalnie zaprojektowane biurka.

Drugim elementem jest odpowiednie oświetlenie i przyjazna kolorystyka biura. Światło jest jednym z podstawowych czynników, jeżeli chodzi o jakość wykonywanej pracy, wpływa bowiem na nasz poziom koncentracji oraz wewnętrzny zegar regulujący cykl dobowy.

Pozytywnie na jakość biurowej przestrzeni wpływa także obecność zielonych roślin, które mogą ożywić otoczenie. Kolejnym czynnikiem jest powietrze, którego jakość ma poważny wpływ na zdrowie. W biurze powinna być zapewniona odpowiednia cyrkulacja powietrza oraz system jego filtrowania.

Natomiast elementy czynne wpływające na jakość otoczenia w pracy to takie, które zmierzają bezpośrednio do zmiany stylu życia i tym samym poprawy jego jakości. Można tutaj wskazać na promowanie zdrowego odżywiania oraz aktywności fizycznej, które mogą być elementem kompleksowego programu corporate wellness.

źródło: www.workmed.pl