Przy obrzękach, uczuciu ciężkości i zmęczenia nóg, zaleca się noszenie rajstop uciskowych. Ten podstawowy środek kompresjoterapii pozwala zapobiegać powstawaniu żylaków i pajączków, a także łagodzi ból i obrzęk nóg. Rajstopy uciskowe są też ważnym elementem terapii wspomagającej po zabiegach tzw. skleroterapii.

Przewlekła niewydolność żylna (PNŻ)
Objawy niewydolności żylnej:
– uczucie ciężkości i wrażenie rozpierania tkanek kończyn dolnych, które nasila się pod koniec dnia, po długotrwałym staniu lub siedzeniu, także pod wpływem wysokiej temperatury otoczenia
– bóle kończyn dolnych, które najczęściej występują po długim staniu, a lokalizują się w okolicy dołu podkolanowego i w przebiegu żyły odpiszczelowej
– kurcze mięśni łydek, które występują najczęściej w nocy, w pozycji leżącej
– drętwienia kończyn dolnych, które nasilają się w pozycji stojącej, a zmniejszają po odpoczynku i uniesieniu kończyny.

żylaki
żylaki

Szacuje się, że przewlekła niewydolność żylna dotyczy 40-60% kobiet i 15-30% mężczyzn. Ryzyko zachorowania na tą chorobę podnosi:
– płeć żeńska i wiek
– choroba u rodziców
– przebyte ciąże
– siedzący tryb życia, otyłość i palenie papierosów
– terapie hormonalne
– noszenie zbyt ciasnych ubrań.

Profilaktyka i postępowanie w przypadku PNŻ
W postępowaniu stosuje się preparaty flebotropowe i przeciwzakrzepowe oraz skleroterapię (ostrzykiwanie żylaków), a w przypadku zaawansowanego stanu nawet leczenie operacyjne.

Dlatego, aby nie dopuścić do rozwoju przewlekłej niewydolności żylnej, zaleca się noszenie profilaktycznych rajstop uciskowych Detramax, które mogą stanowić jedną z form kompresjoterapii. Charakteryzują się uciskiem 11-13 mmHg. Należy nosić je, gdy zauważymy pierwsze symptomy przewlekłej niewydolności żylnej tj. odczuwamy ciężkość i zmęczenie nóg, a także zauważyliśmy niewielkie żylaki nóg. Wraz z aktywnością fizyczną, rajstopy uciskowe, stanowią nieinwazyjną metodę zapobiegania i przeciwdziałania nasilaniu się zaburzeń krążenia krwi żylnej w kończynach.

Ucisk rajstop Detramax, przy każdym stawianym kroku, masuje kończynę i zmusza do efektywności działania tzw. pompę mięśniową podudzia. Nie dopuszcza to do zalegania krwi w kończynie, powstawania skrzeplin w żyłach i ułatwia gojenie się owrzodzeń żylnych. Ucisk zmniejsza obrzęk i przywraca kończynom fizjologiczne kształty. Najwięcej zalegającej krwi gromadzi się wokół kostek, dlatego wyroby tego typu są w tym miejscu bardzo ciasne. Ich ucisk stopniowo zmniejsza się i w połowie uda jest już minimalny.

rajstopy Detramax
rajstopy Detramax

W wariancie profilaktycznym, gdzie jeszcze nie występują typowe objawy, podkolanówki i rajstopy warto stosować u osób narażonych na rozwój niewydolności żylnej, np. w związku z wykonywaną pracą lub ze skłonnościami dziedzicznymi do rozwoju żylaków. Wskazane są również w czasie długotrwałych podróży samolotem czy samochodem, gdyż zmniejszają ryzyko powstania zakrzepicy oraz obrzęk i uczucie ciężkości nóg. Kompresjoterapia pomaga także kobietom w ciąży, szczególnie w I trymestrze.