Babciu, Dziadku, już za kilka dni Wasze święto. Z tej okazji na pewno odwiedzą Was wnuki, a Wy z radością przystąpicie do ich rozpieszczania. Pamiętajcie, że potrzeby żywieniowe małego dziecka do 3. roku życia są inne niż dorosłych. Swoją miłość wyrażajcie zatem mądrze.

Mówi się, że rodzice są od wychowywania, a dziadkowie od rozpieszczania. Wiele w tym prawdy, bo młodzi rodzice często czują presję odpowiedzialności, doświadczenie życiowe Dziadków sprawia natomiast, że często  są oni bardziej wyrozumiali wobec maluchów. Bawią się z dzieckiem, doskonale je rozumieją i pozwalają mu na drobne przyjemności. Ale rozpieszczać też trzeba mądrze, żeby nie zniekształcić zdrowych nawyków żywieniowych wnucząt.

Karm na zdrowie

Podsuwając maluchowi łakocie, warto zadbać, żeby były przede wszystkim zdrowe. To bardzo ważne szczególnie jeśli dziecko ma mniej niż trzy lata, bo pozwoli kształtować jego nawyki żywieniowe w całym późniejszym życiu. Jeśli teraz Twój wnuk lub wnuczka dostaje do jedzenia warzywa w odpowiednich ilościach, owoce świeże i suszone, jeśli posiłki dziecka są dobrze rozplanowane, a maluch pije niedosładzane soki lub kompoty – jest bardzo duża szansa, że uniknie w przyszłości cukrzycy, otyłości, chorób krążenia i układu kostnego. Dieta małego dziecka powinna obejmować pięć posiłków dziennie, serwowanych o stałych porach i składających się ze składników z każdej z pięciu grup: mięsa i nabiału, produktów zbożowych, tłuszczów (np. oliwa), owoców i warzyw.

Tak zbilansowana dieta będzie służyć zdrowiu malucha przez całe życie, dlatego już teraz warto kształtować jego nawyki. Mniej więcej do 3. roku życia jego organizm jest na to wyjątkowo podatny. Proces kształtowania zdrowych nawyków u dziecka, czyli tzw. programowanie żywieniowe we wczesnym okresie życia, trwa przez ok. 1000 pierwszych dni jego życia.

Wspólnie działajcie dla jego zdrowia

Jeśli Wasz syn lub córka są rodzicami od niedawna, na pewno potrzebują Waszej pomocy i dobrych rad w opiece nad maluchem. Dziadkowie są nie tylko nieocenionym wsparciem dla młodych rodziców, ale też bardzo istotnym elementem dziecięcego świata już od dnia narodzin. To zrozumiałe, że chcecie spędzać z wnukiem jak najwięcej czasu i być pomocnym własnym dzieciom. Spróbujcie jednak najpierw ustalać z młodymi rodzicami jakiej pomocy potrzebują i nie naciskajcie, jeśli nie zechcą skorzystać z waszych pomysłów. Świeżo powiększona rodzina musi mieć trochę czasu, aby poznać się nawzajem. To dość stresująca sytuacja i łatwo urazić młodych rodziców, na przykład dając im niechcący do zrozumienia, że ich troska jest nadmierna lub wiedza niewystarczająca. Kiedy młodzi rodzice oswoją się z nową sytuacją i spostrzegą, że szanujecie ich prywatność, na pewno sami chętnie zwrócą się z prośbą o pomoc i zadbają o intensywne włączenie Dziadków w życie nowego członka rodziny.

Nie bójcie się czułości

Dla prawidłowego rozwoju dziecka ważne są nie tylko sprawy materialne. Oprócz prawidłowego żywienia i opieki, dziecko potrzebuje też ciepłej atmosfery i obecności kochającej osoby. Jako Dziadkowie od początku opiekujecie się wnukiem, zostajecie z nim pod nieobecność rodziców, uczycie pierwszych słów, czytacie bajki. Wraz z rodzicami jesteście najważniejszymi osobami w życiu malucha. Przez Was poznaje on samego siebie, nabywa wiedzę o świecie i emocjach. Miłość i ciepło, które okazujecie mu teraz, będą procentować przez całe życie, sprawiając, że wyrośnie na pogodnego, szczęśliwego człowieka, który wierzy w siebie i nie boi się marzyć. Dlatego okazujcie mu swoją miłość bez obaw, głaszczcie, mówcie do niego i jak najwięcej przytulajcie. Dużo noście malucha na rękach, szczególnie wtedy, gdy mamy nie ma akurat obok. To najlepszy sposób na zapewnienie mu poczucia komfortu i bezpieczeństwa.

Czas tylko dla Was

W wieku kilkunastu miesięcy Twój wnuk wyrabia już sobie pierwsze zainteresowania. Spędzacie razem czas na czytaniu książek, zabawie, pierwszych grach edukacyjnych. To najlepszy moment, żeby podzielić się z maluchem własną pasją. Powoli możecie czytać mu ulubione książki z własnego dzieciństwa, wspólnie chodzić do kina i teatru. Czekają na was parki rozrywki, place zabaw i piaskownice. A w waszym mieście albo w najbliższej okolicy na pewno znajdziecie atrakcje przyrodnicze, turystyczne i wystawy, które warto pokazać małemu człowiekowi, a rodzicom może na to zabraknąć czasu. Na co dzień możecie też wybrać się razem do parku albo na basen. Pamiętajcie, że cały świat czeka na was, abyście odkryli go na nowo dla siebie i swoich wnucząt! Udanego Dnia Babci i Dziadka!

Więcej o tym co dzieje się podczas pierwszych trzech lat życia malucha, możecie poczytać na stronie www.1000dni.pl. Znajdziecie tam również 6 złotych zasad żywienia małego dziecka, które zapewnią mu zdrową przyszłość.

Konsultacja żywieniowa artykułu: Angelika Drozd, specjalista ds. żywienia programu „1000 pierwszych dni dla zdrowia”.