woda_1_5_l_mama_i_jaPowtarzając każdego dnia te same czynności zorientujemy się, że szybko zaczniemy wykonywać je niejako automatycznie. Warto tą zależność wykorzystać w kształtowaniu zdrowego trybu życia. Dzięki utrwaleniu pewnych schematów możemy sprawić, że troska o zdrowie stanie się nieodłączną częścią naszej codzienności. Zbliżający się nowy rok to doskonała okazja, by podnieść jakość życia poprzez ćwiczenie zdrowych nawyków, takich jak racjonalne odżywianie, dbałość o spokój umysłu, systematyczna aktywność fizyczna, czy regularne picie wody.

Zdrowie we krwi

Największy wpływ na kondycję naszego organizmu i samopoczucie ma dieta. Dlatego też rewizję naszych przyzwyczajeń warto rozpocząć od codziennego praktykowania zdrowych nawyków żywieniowych. Po pierwsze zadbajmy o to, by zawsze zjeść pożywne śniadanie, najlepiej składające się z węglowodanów złożonych, białka oraz cennych kwasów tłuszczowych. Warunki te spełni garść domowego musli z płatków owsianych, miodu i orzechów, podanego z jogurtem naturalnym – mówi Kamila Koziara, psycholog i specjalista psychodietetyki. Jeśli rano zawsze brakuje nam czasu, dobrym nawykiem stanie się przygotowanie miseczki z gotową mieszanką już wieczorem – dodaje. Jakie jeszcze przyzwyczajenia pozwolą nam cieszyć się dobrym zdrowiem? Prawie tak samo ważny, jak urozmaicona dieta, jest sam sposób jedzenia. Wolne przeżuwanie sprawi, że nasz mózg w porę otrzyma informację o nasyceniu, przez co unikniemy niepotrzebnego przejadania się – radzi psychodietetyk. – Ponadto istotne jest ograniczenie niezdrowych przekąsek. Podjadanie bardzo trudno jest całkowicie wykluczyć z codziennego trybu dnia, niemniej zamiast kalorycznych zakąsek możemy zaserwować sobie miseczkę bakalii, sałatkę owocową lub garść drobno pokrojonych warzyw, takich jak marchewka i seler naciowy. Poza wartościowymi składnikami odżywczymi dla zachowania równowagi wewnętrznej konieczne jest picie dużej ilości wody, najlepiej niegazowanej i niskozmineralizowanej, takiej jak ekologicznie czysta woda źródlana „Mama i ja”. Właściwe nawodnienie organizmu reguluje większość czynności życiowych, wpływając tak na nasz nastrój, jak i kondycję. Warto więc wyrobić w sobie nawyk sięgania po wodę nie tylko wtedy, kiedy poczujemy pragnienie. Stanie się to łatwiejsze, gdy niedużą butelkę wody postawimy w kilku miejscach, takich jak stolik nocny, biurko oraz blat kuchenny, tak, by zawsze była w zasięgu ręki.

Innym równie ważnym aspektem zdrowia jest równowaga psychiczna. Aby cieszyć się dobrym zdrowiem w ciągu dnia zarezerwujmy sobie wolną chwilę na uspokojenie umysłu – podpowiada psychodietetyk. – Kilka głębokich wdechów, parominutowa medytacja, czy przywołanie przyjemnych wspomnień przyniosą wytchnienie naszym nerwom, ograniczając negatywny wpływ stresu na stan organizmu – dodaje ekspert.

Najwięcej obaw rodzi zawsze regularna aktywność fizyczna, gdyż kojarzy się nam z czymś, co z zasady pochłaniać musi dużo czasu. Tymczasem kilka niewielkich zmian pozwoli szybko zażyć niezbędnego dla zdrowia ruchu, bez konieczności reorganizacji trybu dnia. Wystarczy, że zamiast windy choć raz dziennie skorzystamy ze schodów, wysiądziemy z tramwaju o jeden przystanek wcześniej, by zyskać okazję do spaceru.

Do końca roku pozostało zaledwie kilka tygodni, dlatego im szybciej rozpoczniemy praktykowanie zdrowych nawyków, tym łatwiej będzie nam wytrwać w noworocznych postanowieniach, które niespostrzeżenie zamienią się w przyzwyczajenia wywierające zbawienny wpływ na nasz organizm i samopoczucie.

 

Woda źródlana Mama i ja

Cena:

1,5 L – cena: 2zł

0,5 L- cena: 1,50zł

 

„Mama i ja” to marka źródlanej wody niegazowanej. Produkt przeznaczony jest w szczególności dla niemowląt i małych dzieci, kobiet w ciąży oraz mam karmiących piersią.  „Mama i ja” to marka należąca do firmy WOSANA S.A. Początki firmy sięgają 1991 roku, jej siedziba mieści się w Andrychowie. Najwyższą, jakość produktów zapewnia wdrożony przez firmę system zarządzania bezpieczeństwem żywności zgodny z międzynarodową normą EN ISO 22000: 2005. „Mama i ja” posiada pozytywną opinię od Centrum Zdrowia Dziecka. Produkt dostępny jest w sieciach: Real, Makro, Tesco, Kaufland, Netto, Carrefour, Selgros, Auchan, Eurosklep e-sklepach dodomku.pl, frisco.pl oraz bdsklep.pl.

 

WOSANA S.A.

PRODUCENT SOKÓW, NAPOJÓW I WÓD ŹRÓDLANYCH

WOSANA SPÓŁKA AKCYJNA

z siedzibą w Andrychowie przy ul. Batorego 35a, 34-120 Andrychów

tel. 033/ 873 41 51

fax 033/ 873 41 53

e-mail: marketing@wosana.pl

www.wodadladziecka.pl

 

Kamila Koziara

Psycholog, specjalista psychodietetyki, terapeuta w trakcie Szkoły Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej. Realizator warsztatów kierowanych do specjalistów zajmujących się psychologią zdrowia. Jako promotor zdrowia edukuje, wspiera, aktywizuje osoby w procesie zmiany nawyków żywieniowych. W programie Przestrzeń Zdrowego Życia pracuje nad motywacją osób odchudzających się, w Psychodietetycznym Programie Zmiany Nawyków Żywieniowych online zwraca uwagę na pozażywieniowe przyczyny nadwagi i otyłości klientów.