Część kobiet, która chciałaby używać soczewek kontaktowych, nie decyduje się na to, ponieważ zetknęła się z opinią, jakoby szkła kontaktowe i makijaż nie mogły iść ze sobą w parze. Jest to jednak opinia całkowicie nieprawdziwa i świadczy o zwyczajnej niewiedzy. Należy pamiętać jedynie o niektórych kwestiach…

Właściwa kolejność

Połączenie makijażu i soczewek jest jak najbardziej możliwe, jednak najważniejsze jest zachowanie odpowiedniej kolejności: najpierw wkładamy soczewki, dopiero potem się malujemy. Jest to bardzo ważne – jeżeli postąpimy odwrotnie, drobinki makijażu mogą zabrudzić soczewkę lub dostać się pod jej powierzchnię, co może skutkować nieprzyjemnym dyskomfortem, a nawet, koniecznością wyrzucenia soczewki.

Analogicznie postępujemy w momencie, kiedy chcemy zmyć z siebie makijaż. Najpierw zdejmujemy szkła, następnie dokonujemy demakijażu.

Odpowiednie kosmetyki

Nosząc soczewki, powinniśmy uważniej dobierać nasze kosmetyki. Najlepiej, żeby były one beztłuszczowe, hipoalergiczne i bezzapachowe, aby zminimalizować ryzyko podrażniania naszych oczu. Powinniśmy unikać niektórych produktów, tj.:

girl-237871_960_720

  • podkładów na bazie kremu, które lepiej zastąpić podkładami na bazie wody,
  • pudrów i cieniów w postaci sypkiej, w kremie oraz zawierających drobinki brokatu (zamiast nich użyjmy pudrów prasowanych). W trakcie nakładania pudru należy zawsze zamykać oczy,
  • produktów do demakijażu o intensywnym działaniu, bądź takich, które pozostawiają na skórze tłustą powłokę,
  • tuszów do rzęs zawierających optycznie wydłużające rzęsy drobinki, które mają tendencje do podrażniania oczu. Warto zadbać o to, aby tusz oraz eyeliner były wodoodporne, tak aby nie rozmywał się w ciągu dnia i nie dostawał na powierzchnię oka, a co za tym idzie, soczewki. Nakładając tusz, należy robić to powyżej nasady rzęs, a następnie wytuszować same końcówki,
  • cudzych kosmetyków, aby uniknąć zaraźliwych infekcji.

Terminy przydatności

Ponadto koniecznie powinniśmy przestrzegać terminów przydatności podanych przez producentów oraz pamiętać o szczelnym ich zakręcaniu, tak aby zachowały świeżość na dłużej. W innym wypadku mogą obniżać komfort użytkowania szkieł kontaktowych oraz negatywnie odbijać się na zdrowiu naszych oczu.

Makijaż i soczewki nie wykluczają się w żadnym stopniu, musimy pamiętać jedynie o bezwzględnym zachowaniu zasad higieny oraz rezygnacji z niektórych produktów. Jeżeli to zrobimy, będziemy mogli nadal cieszyć się świetnym wyglądem, a nawet nieco zaszaleć, jeżeli użyjemy soczewek kolorowych.