Soczewki miękkie robią furorę na rynku optycznym. Ale soczewki twarde jako pionierzy wśród soczewek kontaktowych wciąż występują. Oto krótkie zestawienie tych sztandarowych typów kontaktów.

Soczewki kontaktowe – jedność oraz różnorodność

Wszystkie soczewki kontaktowe mają jedną wspólną cechę w postaci tego, że zakłada się je na oczy głównie w celu korekcji wzroku – na tym jednak podobieństwa się kończą, a zaczynają się same różnice. Począwszy chociażby od tego, że kontakty występują w wariancie przezroczystym oraz kolorowym. Soczewki barwne służą nie tylko poprawie widzenia, ale też poprawie wizerunku, soczewki bezbarwne służą natomiast tylko poprawie widzenia. Kontakty występują ponadto jako sferyczne, toryczne oraz multifokalne. Najkrócej rzecz ujmując, soczewki sferyczne stosuje się przy krótkowzroczności, jak również dalekowzroczności, soczewki toryczne stosuje się przy astygmatyzmie, a soczewki multifokalne stosuje się przy presbiopii znanej bardziej pod nazwą starczowzroczność. Ostatnie znaczące różnice to twardość kontaktów, spotkać bowiem można soczewki twarde oraz soczewki miękkie. Soczewki twarde robi się na specjalne zamówienie przeważnie przy większych wadach wzroku, zaś soczewki miękkie kupuje się w każdym salonie optycznym przy mniejszych wadach wzroku.

Soczewki kontaktowe twarde

Soczewki kontaktowe zrewolucjonizowały rynek optyczny, zanim jednak pojawiły się słynne soczewki miękkie, pojawiły się soczewki twarde. Jak sama nazwa wskazuje odznaczają się twardością, nie zawierają bowiem w swoim składzie żadnej wody, za to bardziej przepuszczają powietrze. Kontakty twarde okazują się bardziej wytrzymałe niż kontakty miękkie, dlatego można je użytkować dłużej – rok lub nawet kilka lat. Twarde soczewki kontaktowe mają mniejszą powierzchnię i są bardziej dopasowane do oka, choć nie przylegają do niego bezpośrednio, lecz jakby się na nim unoszą.

Soczewki kontaktowe miękkie

Soczewki kontaktowe miękkie, które obecnie opanowały rynek optyczny, pojawiły się po soczewkach kontaktowych twardych (różne rodzaje znajdziesz na: http://soczewki24.pl/2-soczewki-kontaktowe). Jak sama nazwa wskazuje odznaczają się miękkością, zawierają bowiem w swoim składzie wodę, ale nie przepuszczają powietrza. Kontakty miękkie okazują się mniej wytrzymałe niż kontakty twarde, dlatego trzeba je użytkować krócej – w zależności od przeznaczenia: dobę, tydzień, miesiąc lub kwartał. Miękkie soczewki kontaktowe mają większą powierzchnię i są mniej dopasowane do oka, ale przylegają do niego bezpośrednio.

Soczewki kontaktowe twarde oraz miękkie – zestawienie

Soczewki kontaktowe twarde Soczewki kontaktowe miękkie
Powstały jako pierwsze

spośród kontaktów

Powstały jako drugie

spośród kontaktów

Cecha charakterystyczna – twardość Cecha charakterystyczna – miękkość
Nie zawierają wody Zawierają wodę
Przepuszczają powietrze Nie przepuszczają powietrza
Bardziej wytrzymałe Mniej wytrzymałe
Dłuższy czas użytkowania Krótszy czas użytkowania
Mniejsza powierzchnia Większa powierzchnia
Bardziej dopasowane do oka Mniej dopasowane do oka
Mniej przylegają do oka Bardziej przylegają do oka
Mniej pragmatyczne Bardziej pragmatyczne
Przeważnie robione na zamówienie Zawsze dostępne w salonie optycznym
Większy koszt Mniejszy koszt