Pomimo dbałości o higienę i zdrowie jamy ustnej, nie jesteśmy w stanie ustrzec się przed niektórymi problemami. Zdarza się, że naszych zębów nie da się uratować. Jedynym rozwiązaniem pozostaje ich usunięcie i zastąpienie protezą. Pomijając względy estetyczne, utrata nawet jednego zęba to poważny problem zdrowotny nie tylko dla układu żucia, ale całego organizmu!

Zęby to bardzo spójny zespół i pozostawienie nawet jednego ubytku może prowadzić do poważnych schorzeń – podkreśla lek. stom Aleksander Bielecki, specjalista protetyk z Dentica Bieleccy. Spożywany pokarm nie jest właściwe rozdrabniany w jamie ustnej, mocno obciąża żołądek i cały układ trawienny. Braki w uzębieniu mogą być również przyczyną problemów ze słuchem. – W układzie żucia brak zęba powoduje przesuwanie się i obracanie się zębów sąsiadujących, przeciążania innych zębów, odsłaniania szyjek i w końcu zanik kości – wymienia dr Bielecki i dodaje: – Wszystko to może doprowadzić do utraty kolejnych zębów!

Przywrócić pełną funkcję

Stąd nawet pojedynczy brak zęba należy jak najszybciej uzupełnić, czyli podjąć leczenie protetyczne. Polega ono na odtworzeniu braków zębowych i rozległych ubytków tkanek twardych. Zadaniem leczenia protetycznego jest więc rehabilitacja całego układu stomatognatycznego, czyli przywrócenie pełnej funkcji żucia pokarmów, równowagi mięśniowo-neurologicznej, ale i przywrócenie prawidłowej dla wieku fizjonomii twarzy.

Do wyboru mamy bardzo szeroką paletę rozwiązań protetycznych – licówki, korony, mosty, protezy częściowe i protezy całkowite. – Wybór właściwego dla pacjenta rozwiązania zależy od wielu czynników – mówi dr Aleksander Bielecki. – Przede wszystkim zależy od lokalizacji i ilości brakujących zębów, postaci zgryzu, a także stanu dziąseł, kości i błony śluzowej. Nie bez znaczenia są również higieniczne nawyki pacjenta, jak i jego potrzeby i oczekiwania – wyjaśnia protetyk z Dentica Bieleccy.

Uzupełnienia stałe i ruchome

Licówki, korony i mosty protetyczne to tzw. uzupełnienia stałe. Licówki to cienkie płatki porcelanowe, które mają za zadanie poprawić wygląd naturalnych zębów. Są więc rozwiązaniem estetycznym, po które często sięgają nie tylko celebryci. Korony protetyczne to natomiast uzupełnienia pojedynczych braków w uzębieniu lub tylko części koronowej zęba, których nie można odbudować za pomocą materiałów do wypełnień. Korony mogą być uzupełnieniami samodzielnymi lub też stanowić element większej konstrukcji – czyli mostu protetycznego. Most zbudowany jest z przęsła odtwarzającego czynność i kształt utraconych zębów oraz z elementów mocujących go na filarach, którymi są naturalne zęby (korzenie) otaczające lukę lub implanty.

Uzupełnienia ruchome to wyjmowane z jamy ustnej protezy częściowe i całkowite. Stosuje się je w przypadku rozległych braków w uzębieniu, gdzie niemożliwe jest wykonanie stałych uzupełnień protetycznych. Protezy całkowite to rozwiązanie w przypadku całkowitego bezzębia, zaś protezy częściowe stosuje się w sytuacji częściowych braków w uzębieniu, a których nie można uzupełnić za pomocą rozwiązań stałych.

Dbajmy o zęby naturalne!

Protetyka nieustannie się rozwija, ale trzeba pamiętać, że bez względu na postęp technologiczny i stosowane w leczeniu materiały, proteza zawsze będzie ciałem obcym w jamie ustnej. Dlatego nie należy zaniedbywać stanu zdrowia jamy ustnej i dbać o zęby naturalne, aby cieszyć się nimi jak najdłużej! – zachęca dr Aleksander Bielecki z Dentica Bieleccy.

Dla większości ludzi tzw. trzecie zęby to problem bardzo wstydliwy. Tymczasem sztuczne uzębienie to przejaw troski o zdrowie! Nowoczesne uzupełnienie protetyczne to mocne i piękne zęby.