Według badania przeprowadzonego na zlecenie Akademii Feminum, aż 76% pań uznaje suchość pochwy za wstydliwy problem. Co więcej, rodzi on w nich takie emocje jak stres, smutek, frustracja i zdenerwowanie. Kobiety są także przekonane, że może prowadzić do pogorszenia relacji z partnerem (61%) oraz spadku ogólnego zadowolenia z życia (49%), a także wywołać kompleksy (38%) i depresję (27%).

Problemy intymne kobiet, w tym suchość pochwy, mogą mieć bardzo poważne skutki natury psychologicznej. Maria Rotkiel, psycholog i trenerka par, a także ekspert Akademii Feminum wyjaśnia, dlaczego dolegliwość ta jest tak niebezpieczna dla naszej sfery psyche.

Suchość pochwy a relacje z partnerem

Suchość pochwy może być początkiem bardzo wielu problemów i trudności w relacji z partnerem, ponieważ powoduje dyskomfort w trakcie stosunku, często bolesność, więc kobieta zaczyna unikać seksu. Unikając seksu unika partnera, unika sytuacji, które mogą skończyć się zbliżeniem, a więc odtrąca go. Często nie mówiąc partnerowi, jaki jest powód takiego zachowania sprawia, że on odbiera je jako odrzucenie, czuje się nieatrakcyjny i nieważny. Między partnerami narasta frustracja, złość i pretensja, oddalają się od siebie. I tak naprawdę takie oddalanie się może skończyć się rozstaniem – powiedziała Maria Rotkiel, psycholog i trenerka par, a także ekspertka Akademii Feminum.

Suchość pochwy a poczucie własnej wartości

Suchość pochwy powoduje również, że kobieta czuje się mniej pewnie, czyli mniej seksownie, mniej atrakcyjnie, mniej kobieco. Przez to jest mniej pewna siebie, mniej asertywna, bardziej wycofana i smutniejsza. Zaczyna rezygnować z wielu ważnych aktywności i przyjemności, zaczyna zamykać się w sobie, czyli jest też mniej asertywna i pewna siebie zawodowo i towarzysko. Tak naprawę suchość pochwy może powodować wiele trudnych i przykrych sytuacji w każdej sferze życia kobiety – powiedziała Maria Rotkiel, psycholog i trenerka par, a także ekspertka Akademii Feminum.

Suchość pochwy to problem, z którym możemy się skutecznie uporać. Powrót do zdrowia i dobrego samopoczucia zależy tylko od nas i naszego przekonania do tego, że jest to dolegliwość jak każda inna, dlatego mamy prawo do walki z nią. Marka Feminum oddaje do dyspozycji kobiet trzy żele nawilżające – każdy stworzony z myślą o zdrowiu i komforcie miejsc intymnych.

Więcej danych z badania „Zdrowie intymne Polek”, przeprowadzonego na zlecenie Akademii Feminum, znaleźć można na stronie www.feminum.pl