Okres ciąży jest dla kobiecego organizmu sporym wyzwaniem, ponieważ musi ona wtedy utrzymać w prawidłowym stanie zdrowia zarówno siebie, jak i dziecko. Wobec tego, aby zapobiegać różnego rodzaju niedoborom witamin i składników mineralnych, które dość często zdarzają się w ciąży, zaleca się odpowiednią suplementację.

Głównym celem suplementacji jest dodatkowe dostarczenie do organizmu ważnych dla niego składników, których w diecie nie ma zbyt wiele. W przypadku kobiet w ciąży jest to szczególnie ważne, ponieważ brak niektórych witamin i minerałów może wpływać na rozwój płodu, dlatego też suplementy dla kobiet w ciąży są bardzo ważne.

Co zawierają suplementy dla kobiet w ciąży?

Są to specjalnie skomponowane preparaty, które obejmują w szczególności te najważniejsze dla kobiet w ciąży składniki. Jednym z nich jest kwas foliowy, który obniża ryzyko pojawienia się wad cewy nerwowej u dziecka w początkowym etapie rozwoju. Brak dostatecznej ilości kwasu foliowego u matki może doprowadzić u dziecka do powstawania wad wrodzonych ośrodkowego układu nerwowego.

Także suplementy dla kobiet w ciąży obejmują szeroką gamę innych składników, przykładowo są to żelazo, wapń, cynk, jod, witamina D3, kwas DHA, aby wspomnieć tylko o niektórych z nich, ponieważ mogą one różnić się w zależności od preparatów.

Jaki suplement będzie najlepszy?

Jako że w sprzedaży dostępnych jest bardzo wiele różnych suplementów dla przyszłych mam, często pojawia się pytanie – co wybrać? Rozpoczęcie suplementacji można poprzedzić wykonaniem badań krwi i na tej podstawie określić, jakich składników brakuje najbardziej. Oczywiście, lepiej wybierać te suplementy, w których dawka składników aktywnych jest większa. W razie potrzeby warto skonsultować się ze swoim lekarzem lub farmaceutą.

Kiedy rozpocząć suplementację?

Najlepiej suplementy zacząć zażywać jeszcze przed zajściem w ciążę, ponieważ wtedy organizm będzie posiadał odpowiedni komplet wszystkich składników, w tym kwasu foliowego. Jako że suplementy diety nie działają od razu, powinno się rozpocząć przyjmowanie suplementów na około 1-3 miesiące przed rozpoczęciem starań o zajście w ciążę.