W ramach kampanii „Szczęśliwa wątroba, szczęśliwy Ty” powstał Ogólnopolski Test Wątroby. Dzięki uzyskanym na jego podstawie informacjom, można samodzielnie ocenić czynniki ryzyka dla zdrowia wątroby.

Każdy, kto chce bez wychodzenia z domu sprawdzić, czy jego wątroba potrzebuje wsparcia, powinien odwiedzić stronę kampanii www.szczesliwawatroba.pl i odpowiedzieć anonimowo na kilkanaście pytań, dotyczących nawyków żywieniowych oraz zachowań zdrowotnych. Na zakończenie testu pojawia się podsumowanie oceniające potencjalne zagrożenie dla wątroby. Można się z niego dowiedzieć, czy warto poświęcić swojej wątrobie więcej uwagi.

Wynik testu nie stanowi diagnozy lekarskiej, jednak pomaga ocenić czynniki ryzyka dla zdrowia wątroby. Dostarczone przez respondentów odpowiedzi, posłużą do stworzenia podsumowania na temat „wątroby Polaków”.

Wątroba to jeden z najważniejszych narządów w organizmie człowieka. Można wyliczyć ponad 500 funkcji, które spełnia dla całego organizmu1. Mało kto myśli o tym, że wątroba jest niezbędna do życia, tak jak serce (2). Jest tak ważna, bo uczestniczy niemal w każdym procesie metabolicznym (1). Jak w laboratorium dokonuje przemian węglowodanów, tłuszczów, białek, hormonów, substancji odżywczych, leków oraz rozkłada toksyny. Oprócz tego, jest niestrudzonym magazynierem, który pobiera i wydaje – dbając o to, żeby nie zabrakło ważnych związków dla pracy całego organizmu (3). W przypadku, gdy jest nieodpowiednio traktowana – może ulec uszkodzeniu i nie spełniać swoich funkcji (4).

Z raportu GFK wynika, że tylko połowa Polaków prawidłowo rozpoznaje, że jest ona odpowiedziana za neutralizację toksyn. Jeszcze mniej osób wie, że odpowiada za produkcję żółci (33%) czy pełni funkcje odpornościowe (17%). Większość Polaków upatruje źródeł chorób wątroby w nadmiernym spożywaniu alkoholu (70%) nie zważając na codzienne nawyki, które również mają ogromny wpływ na stan wątroby (5).

Wiedza, którą uzyskamy w efekcie wypełnienia testu pozwoli nam zrozumieć, jakie zachowania prozdrowotne warto wprowadzić do codziennego życia, w trosce o zdrowie wątroby. Dlatego warto wejść na stronę www.szczesliwawatroba.pl i wykonać Ogólnopolski Test Wątroby. Z tej możliwości skorzystało jak dotychczas ponad 27 tys. osób.

1 Rózga J i wsp. Co nowego w leczeniu wątrobowozastępczym? Hepatologia 2014; 14: 139-148.

2 Sawicki W. Histologia. Wydawnictwo Lekarskie PZWL. Warszawa 2005: 430–431, 434–438.

3 Damjanov I. Choroby wątroby i dróg żółciowych. W: Damjanov I. Patofizjologia. 2010; 273-278.

4 Simon K. Diagnostyka chorób wątroby. Termedia Wydawnictwa Medyczne, Poznań 2012: 9.

5 Raport z badania ilościowego „Polacy a ich wątroba”. Celem raportu było zbadanie w społeczeństwie świadomości istotności wątroby w organizmie człowieka, wiedzy na temat funkcji spełnianych przez ten narząd, postaw i zachowań wobec wątroby, poznanie stylu życia respondentów. Badanie wykonano metodą CAPI (Computer Assisted Personal Interviews) na reprezentatywnej próbie 1000 Polaków w wieku 15+ w terminie 3-8 marca 2017. Wszystkie zaprezentowane dane są estymowane na podstawie raportu z badania: http://www.gfk.com/pl/aktualnosci/press-release/niska-swiadomosc-polakow-na-temat-roli-watroby-i-zagrozen-jej-prawidlowego-funkcjonowania/. Data dostępu: 13.04.2017

SAPL.PCH.17.05.1080

Dodatkowych informacji udzielają:

Alicja Jabłońska – Krzywy
PR Manager CHC
tel.: +48 22 280 82 45, +48 724 247 245
e-mail: alicja.krzywy@sanofi.com

Weronika Dessoulavy
Junior PR Specialist CHC BU
tel.: (+48 22) 280 06 76, kom.: 510 203 754
e-mail: weronika.dessoulavy@sanofi.com

Essentiale Forte, 300 mg, kapsułki. 1 kapsułka zawiera: 300 mg (Phospholipidum essentiale) fosfolipidów z nasion sojowych zawierających (3-sn-fosfatydylo)cholinę. Substancje pomocnicze o znanym działaniu: olej sojowy. Wskazania do stosowania: Essentiale Forte jest roślinnym produktem leczniczym stosowanym w chorobach wątroby. Zmniejsza subiektywne dolegliwości, takie jak: brak apetytu, uczucie ucisku w nadbrzuszu spowodowane uszkodzeniem wątroby w wyniku nieprawidłowej diety, działania substancji toksycznych lub w przebiegu zapalenia wątroby. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Podmiot odpowiedzialny: Sanofi-Aventis Sp. z o.o.

{Opracowano na podstawie Charakterystyki Produktu Leczniczego z datą 07/2015}

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Informacje o Sanofi

Firma Sanofi, działający na skalę globalną lider sektora farmaceutycznego, zajmuje się odkrywaniem, opracowywaniem i upowszechnianiem rozwiązań terapeutycznych, które zaspokajają potrzeby pacjentów. Sanofi jest zorganizowana w pięć globalnych Business Unitów: Diabetes & Cardiovascular, General Medicines & Emerging Markets, Consumer Healthcare, Sanofi Genzyme i Sanofi Pasteur. Firma Sanofi jest notowana na giełdach w Paryżu (EURONEXT: SAN) i Nowym Jorku (NYSE: SNY). Jedna z 112 fabryk Sanofi na świecie, jest zlokalizowana w Rzeszowie. Sanofi w Polsce zatrudnia ponad 1000 pracowników. Według danych IMS Health Polska, Sanofi zajmuje jedno z wiodących miejsc w krajowym rankingu największych firm farmaceutycznych. Więcej informacji: www.sanofi.pl