Szybszy powrót po operacji do zdrowia dzięki lekturze? To możliwe w Szpitalu Miejskim w Zabrzu. Od kilku tygodni pacjenci tej placówki korzystają ze szpitalnej biblioteki. Już wkrótce będą mogli też posłuchać koncertów oraz obejrzeć film w szpitalnym kinie.

Szpitalny księgozbiór liczy w tej chwili blisko 200 pozycji. – To przede wszystkim powieści kryminalne, obyczajowe i przygodowe. Mamy w naszych zasobach książki Harlana Cobena, Lizy Marklund i Aleksandra Dumas. Pacjenci sięgają najczęściej po kryminały, ale także po znane i lubiane tytuły, jak „Przeminęło z wiatrem” czy „Don Kichota”. Popularne są też nowości i bestsellery ostatnich lat – wylicza szpitalna psycholog Anna Pacut, pomysłodawczyni akcji.

Szpitalna biblioteka obejmuje swoim zasięgiem cały szpital. Książki są rozwożone chorym dwa razy w tygodniu, specjalnym wózkiem. Wypożyczenie książek jest bezpłatne. Póki co nie ma kart bibliotecznych, obowiązuje zwykły zeszyt, gdzie zapisywana jest cała historia wypożyczeń.

– To nie jest jeszcze wielki księgozbiór, rozpoczęliśmy więc zbiórkę książek dla szpitala. Zwracamy się z prośbą do wszystkich: naszych pacjentów, pracowników oraz mieszkańców Zabrza o przekazanie nam wszystkich niepotrzebnych czy przeczytanych książek. W domach pewnie nikt już po te książki nie sięgnie, u nas dostaną nowe życie – mówi Anna Pacut.

Biblioteka w Szpitalu Miejskim w Zabrzu to część wdrażanego w placówce programu służącemu zagospodarowania czasu wolnego pacjentów. W planach są również projekcje filmowe, koncerty na świeżym powietrzu oraz gimnastyka dla pacjentów – oczywiście wyłącznie dla tych, którym na ruch pozwala stan zdrowia.

– Staramy się w ten sposób oswoić w świadomości chorych pobyt w szpitalu. By pacjenci nie czuli się jak trybiki w szpitalnej machinie, pełnej sformalizowanych procedur. Dostęp do książek czy muzyki choć częściowo powinien zmniejszyć ten dyskomfort. Pozytywne nastawienie zwiększa przecież szanse powrotu pacjentów do zdrowia, zarówno tych przewlekle, jak i krótkotrwale chorych – mówi Mariusz Wójtowicz, prezes zabrzańskiej placówki

***
Książki do szpitalnej biblioteki prosimy przekazywać bezpośrednio do psycholog szpitalnej Anny Pacut w jej godzinach pracy:
Poniedziałek: 16:30 – 20:00,
Wtorek: 11:30 – 19:30
Środa:10:30 – 16:00
Czwartek: 07:00 – 13:00
Piątek: 07:00 – 17:40

Gabinet psycholog Anny Pacut mieści się w budynku Szpitala Miejskiego w Zabrzu (ul. Zamkowa 4), na I piętrze za oddziałem dermatologii, nr pokoju 240. Warto najlepiej najpierw zadzwonić i umówić się na konkretny termin przekazania książek, nr tel. telefonu: 512 514 034 (Anna Pacut).

***
Szpital Miejski w Zabrzu sp. z o.o. to miejski szpital wieloprofilowy. Powstał 4 grudnia 1961 roku. Szpital dysponuje 410 łóżkami, funkcjonuje w nim 8 oddziałów: Chorób Wewnętrznych, Neurologii, Dermatologii, Chirurgii Ogólnej, Chirurgii Urazowo – Ortopedycznej, Anestezjologii i Intensywnej Terapii Medycznej, Oddział Ginekologii i Położnictwa, Neonatologii. Przy szpitalu działają ponadto Centrum Zaopatrzenia Medycznego, Zakład Opiekuńczo – Leczniczy, a także bezpłatna Szkoła Rodzenia. W 2011 roku Szpital został wyróżniony Złotą Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego. Szpital posiada certyfikaty “Szpitala bez bólu” oraz “Szpitala promującego zdrowie”.